Splošne informacije
Šifra: N5-0396 Kočan
Obdobje: 1.1.2025 - 31.12.2026
Vodja projekta na FDV: doc.dr. Faris Kočan
Sofinancerji: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost.
Veda: Družboslovje
Vsebinski opis projekta
Poskusi zmanjšati nasilno, represivno in neenako »naravo« prevladujočega družbeno-političnega reda ostajajo prednostna naloga akterjev, vključenih v procese izgradnje miru. Prepoznavanje praks, ki izzivajo prevladujoči družbeno-politični red, zato ostaja temeljna prioriteta študij o izgradnji miru. Razumevanje teh praks je pomanjkljivo, saj je raziskovanje doslej obravnavalo mikro raven (prakse kritičnega/odporniškega delovanja) in makro raven (prevladujoči družbeno-politični red) kot ločeni analitični ravni.
Z uporabo inovativnega interdisciplinarnega pristopa na stičišču študij mirovne gradnje, študij družbenih gibanj in organizacijskih študij bo projekt AlternativniRed(i) povezal ti dve ravni ter vzpostavil nov temelj za razumevanje, kako specifične prakse kritičnega/odporniškega delovanja v pokonfliktnih družbah vplivajo na prevladujoči družbeno-politični red, in to kljub dejstvu, da ta red najpogosteje ostaja na (politični) oblasti.
Osrednji cilj projekta je dvojen:
- določiti vlogo kritičnega/odporniškega delovanja pri izzivanju prevladujočega družbeno-političnega reda ter kartirati te vzorce za razvoj tipologije moči/odpora v postkonfliktnih družbah;
- razviti nov teoretični pristop za analizo, kako kritično/odporniško delovanje (pre)oblikuje ekskluzivistični in etnonacionalistični družbeno-politični red.
Uporabljen bo inovativen primerjalni pristop : dve pokonfliktne »razdeljene družbe« jugovzhodne Evrope, v katerih so alternativne prakse kritičnega/odporniškega delovanja uspešno izzvale prevladujoči družbeno-politični red, bodo primerjane s tremi študijami primerov, kjer te prakse niso dosegle želenega družbeno-političnega učinka.
Raziskovalni načrt, ki vključuje več metod, bo omogočil doslej neprimerljiv vpogled v razumevanje navidezne nespremenljivosti ekskluzivistične in etnonacionalistične narave postkonfliktnih družb ter njihovega družbeno-političnega reda.
Faze projekta in njihova realizacija
DS1: Postavitev konteksta (M1–M7)
Namen DS1 je sistematično opraviti bibliografsko raziskavo in pregled literature, da bi določili potrebno metodološko usmeritev ter pripravili okvir za teoretično delo. Drugi ključni cilj DS1 je načrtovanje študij primerov, ki bodo sistematično obravnavane v DS2.
DS2: Študije primerov (M7–M12)
Cilj DS2 je izbrati alternativne prakse v postkonfliktnih državah jugovzhodne Evrope – na Kosovu ter v Bosni in Hercegovini. Osredotočili se bomo na dva para alternativnih praks v vsaki od držav:
i) organizirane alternativne prakse kritičnega/odporniškega delovanja (družbena gibanja, ki izzivajo prevladujoči družbeno-politični red);
ii) neorganizirane alternativne prakse kritičnega/odporniškega delovanja (posamezniki, ki prek svojih spletnih platform izzivajo prevladujoči družbeno-politični red).
Ti pari alternativnih praks bodo nato umeščeni v dva različna izida:
i) alternativne prakse kritičnega/odporniškega delovanja, ki so "spodletele" pri doseganju želenega družbeno-političnega vpliva (tj. prevladujoči družbeno-politični red je ostal na oblasti);
ii) alternativne prakse kritičnega/odporniškega delovanja, ki so uspešno izzvale prevladujoči družbeno-politični red na mezo ravni (tj. na ravni občin) ali na makro ravni (tj. na ravni vladnih sprememb).
DS3: Razumevanje moči površinske strukture postkonfliktnih družb (M12–M18)
Na podlagi DS2 bomo raziskali strukturni okvir postkonfliktnih družb, ki ga bomo obravnavali kot "mrežo" dejavnikov. Ti bodo razdeljeni v šest podsklopov: politični, socioekonomski, sociološki, zgodovinski, mirovni in diskurzivni. Pri vsakem bomo določili njegovo vlogo in moč pri ohranjanju prevladujočega družbeno-političnega reda ter razmislili, kako alternativne prakse kritičnega/odporniškega delovanja te vzorce izzivajo, kljub temu da vladajoče politične elite vzdržujejo obstoječi status quo.
DS4: Izkušnje alternativnih praks kritičnega/odporniškega delovanja v pokonfliktnih družbah (M13–M20)
Namen WP4 je raziskati alternativne prakse kritičnega/odporniškega delovanja "od spodaj navzgor". To pomeni, da bo osredotočen na terensko delo, s katerim bomo empirično zajeli in analizirali dinamiko med odporom in oblastjo v izbranih pokonfliktnih družbah. DS4 bo temeljil na podatkih, pridobljenih v DS1, DS2 in DS3, ter jih umestil v ustrezne konceptualne in teoretične okvire.
DS5: Nova teoretična perspektiva za analizo razmerja med "močjo in odporom" v pokonfliktnih družbah (M21–M24)
V DS5 bomo sintetizirali podatke, zbrane v prejšnjih delovnih paketih, da bi razvili novo teoretično perspektivo za analizo razmerja med močjo in odporom v postkonfliktnih družbah.
Razširjanje in komuniciranje (M1–M24)
Komunikacija in razširjanje rezultatov projekta bosta potekala skozi celotno trajanje projekta. Ključne ugotovitve bomo objavili v znanstvenih in strokovnih revijah ter jih predstavili širši javnosti (intervjuji s člani projektne skupine, poljudni članki, objave na družbenih omrežjih). Rezultate projekta bomo delili tudi z ustreznimi mednarodnimi, regionalnimi in lokalnimi organizacijami, ki delujejo na področju mirovne gradnje v jugovzhodni Evropi – predvsem zato, da bi jim zagotovili znanstveno podprte ugotovitve, ki bi lahko prispevale k izboljšanju obstoječih pristopov k mirovni gradnji in preoblikovanju konfliktov.
Sodelujoče RO
https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/22605
Sestava projektne skupine
https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/22605
Bibliografske reference
https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/22605
Ključne besede
alternativni red, bosna in hercegovina, etnonacionalizem, kosovo, moč, odpor, pokonfliktne družbe, zahodni balkan
Cilji trajnostnega razvoja
SDG16 | Mir, pravičnost in močne institucije

Nazaj na seznam projektov