Center za metodologijo in informatiko

• Center za metodologijo in informatiko

Peto srečanje raziskovalcev s področja analize omrežij NetSlo'19

NetSlo2019

V četrtek, 21. januarja 2019, se je na Inštitutu Jožefa Štefana odvilo jubilejno peto srečanje raziskovalcev s področja analize omrežij NetSlo’19, katerega soorganizator je tudi Center za metodologijo in informatiko. Pretekla srečanja so bila izmenično na Fakulteti za računalništvo in informatiko ter na Fakulteti za družbene vede.

28. januar 2019 | Obvestila

Srečanje raziskovalcev s področja analize omrežij - NetSlo '19

NetSlo19

Peto srečanje raziskovalcev s področja analize omrežij - NetSlo 19' - bo letos potekalo v četrtek, 24. januarja, na Institutu "Jožef Stefan" -- na Jamovi cesti 39 v Ljubljani. Druženje se prične ob 13. uri v Veliki predavalnici.

21. januar 2019 | Obvestila

Dogodek o informacijski in kibernetski varnosti v akademskem okolju

UNI-LJ-FE2

Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani je v sredo, 16. 1. 2019, potekal dogodek o informacijski in kibernetski varnosti v akademskem okolju, ki se ga je udeležila tudi članica CMI Špela Orehek.

17. januar 2019 | Obvestila

Član CMI Aleš Žiberna se je vrnil z gostovanja z Univerze v Trstu

Università degli Studi di Trieste

Aleš Žiberna je od 20. septembra do 21. decembra gostoval na Univerzi v Trstu, natančneje na oddelku za politične in družbene vede (Università degli Studi di Trieste, Dipartimento di Scienze Politiche e Sociali) pri prof. dr. Domenicu De Stefanu.

4. januar 2019 | Obvestila

O centru

Center za metodologijo in informatiko (CMI) je bil ustanovljen leta 1992 in združuje raziskovalni področji metodologije družboslovnega raziskovanja in družboslovne informatike. Osrednje teme, ki jih proučuje so:

• metode za analizo omrežij,
  • merjenje socialnih omrežij,
  • razvoj metod bločnega modeliranja,
  • uporaba matematičnih modelov v družboslovju,
  • merjenje in pojasnjevanje družbenih pojavov informacijske družbe,
  • raziskovanje spletnih skupnosti,
  • razvoj metod za proučevanje internetnih družbenih tehnologij,
  • razvoj in uporaba spletnih kvalitativnih metod in
  • raziskovanje otrok na internetu.

CMI je na področju razvoja metod in orodij za analizo omrežij  v svetovnem vrhu z vidika raziskovalnih dosežkov. Člani centra tesno sodelujejo s številnimi domačimi in tujimi institucijami in se aktivno prijavljajo ter sodelujejo v mednarodnih projektih.

Email: cmi@fdv.uni-lj.si

Priložnosti in nevarnosti spletnih zdravstvenih skupnosti za zdravstvo

Nosilec projekta: izr.prof.dr. Gregor Petrič | Trajanje projekta: 1. julij 2018 - 30. junij 2021

Mlada raziskovalka Špela Orehek

Nosilec projekta: Špela Orehek | Trajanje projekta: 1. oktober 2017 - 30. september 2021

Bločno modeliranje večnivojskih in časovnih omrežij

Nosilec projekta: izr.prof.dr. Aleš Žiberna | Trajanje projekta: 1. maj 2017 - 30. april 2020

Družbeni mehanizmi za vzpostavljanje in ohranjanje znanstvenega sodelovanja

Nosilec projekta: prof.dr. Anuška Ferligoj | Trajanje projekta: 1. marec 2016 - 28. februar 2019

Mladi raziskovalec Marjan Cugmas

Nosilec projekta: izr.prof.dr. Aleš Žiberna | Trajanje projekta: 1. november 2015 - 31. oktober 2019

Mlada raziskovalka Sara Atanasova

Nosilec projekta: prof.dr. Anuška Ferligoj | Trajanje projekta: 1. oktober 2013 - 31. marec 2017

Omrežja sodelovanj v slovenski znanosti

Nosilec projekta: prof.dr. Anuška Ferligoj | Trajanje projekta: 1. avgust 2013 - 31. julij 2016

Exploratory Social Network Analysis with Pajek (3rd Edition)

Cover3rdEditionFinal1

Knjiga Exploratory Social Network Analysis with Pajek avtorjev Wouter de Nooy (Universiteit van Amsterdam), Andreja Mrvarja (Univerza v Ljubljani) in Vladimirja Batagelja (Univerza v Ljubljani) je ena izmed pomembnejših del na področju razumevanje analize socialnih omrežij.

9. oktober 2016 | Ključna dela

Understanding Large Temporal Networks and Spatial Networks

Pri založbi Wiley je v okviru serije knjig na področju Computational and Quantitative Social Science izšla knjiga Understanding Large Temporal Networks and Spatial Networks: Exploration, Pattern Searching, Visualization and Network Evolution.

11. marec 2016 | Ključna dela

Pajek – program za analizo obsežnih omrežij

mali-pajek

Program Pajek, ki sta ga leta 1996 razvila Vladimir Batagelj in Andrej Mrvar, je mednarodno prepoznaven in nagrajen programski paket, ki omogoča analizo in vizualizacijo obsežnih omrežij.

11. marec 2016 | Ključna dela

Zadnje izbrane znanstvene objave in publikacije

ŠUBELJ, Lovro, FIALA, Dalibor, CIGLARIČ, Tadej, KRONEGGER, Luka. 2019. Convexity in scientific collaboration networks. Journal of informetrics: An international journal, vol. 13, no. 1, str. 10-31. [COBISS.SI-ID 35910749]

ŠKULJ, Damjan. 2019. Errors bounds for finite approximations of coherent lower previsions on finite probability spaces. International journal of approximate reasoning, vol. 105, str. 98-111. [COBISS.SI-ID 35965789]