Center za metodologijo in informatiko

• Center za metodologijo in informatiko

Dr. Gregor Petrič gost v oddajo Aktualno na Radio Prvi

V oddaji Aktualno na prvem programu Radia Slovenija, je 21. marca 2018 gostil dr. Gregor Petrič. Oddaja na temo "Facebooka kljub aferi ni lahko zapustiti: regulacija zbiranja in preprodaje naših osebnih podatkov bo nujna" se je dotaknila trenutno aktualne teme razkritja delovanja podajetja Cambridge Analytica, v okviru katere je žvižgač Christopher Wylie potrdil sume, da na Facebooku poteka ciljana politična propaganda.

27. marec 2018 | Obvestila

Dr. Tina Kogovšek in projekt »Intimni življenjski stili študentk in študentov v Sloveniji«

Študija spolnosti

Dr. Tina Kogovšek je od 2009-2012 vodila raziskavo »Intimni življenjski stili študentk in študentov v Sloveniji«, ki je potekala v sodelovanju z Mirovnim inštitutom in Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ). Raziskava predstavlja prvo sociološko študijo na temo spolnosti in intimnih odnosov med študentsko populacijo v Sloveniji.

1. februar 2018 | Obvestila

Četrto NetSlo srečanje raziskovalcev s področja analize omrežij

NetSlo18

V četrtek, 25. januarja 2018, se je na Fakulteti za družbene vede odvilo že četrto srečanje raziskovalcev s področja analize omrežij NetSlo'18. Namen srečanja je povezovanje raziskovalcev, ki se pri svojem delu tako ali drugače srečujejo z analizo omrežij. Srečanje povezuje raziskovalce s področij naravoslovja in družboslovja.

26. januar 2018 | Obvestila

Vabilo na NetSlo '18

NetSlo17

Vabimo vas na druženje raziskovalcev s področja analize omrežij pod imenom NetSlo ’18, ki bo tokrat organizirano že četrtič. Srečanje bo na Fakulteti za družbene vede, Univerze v Ljubljani, Kardeljeva ploščad 5, 1000 Ljubljana, 25. januarja 2018, s pričetkom ob 13. uri.

27. december 2017 | Obvestila

O centru

Center za metodologijo in informatiko (CMI) je bil ustanovljen leta 1992 in združuje raziskovalni področji metodologije družboslovnega raziskovanja in družboslovne informatike. Osrednje teme, ki jih proučuje so:

• metode za analizo omrežij,
  • merjenje socialnih omrežij,
  • razvoj metod bločnega modeliranja,
  • uporaba matematičnih modelov v družboslovju,
  • merjenje in pojasnjevanje družbenih pojavov informacijske družbe,
  • raziskovanje spletnih skupnosti,
  • razvoj metod za proučevanje internetnih družbenih tehnologij,
  • razvoj in uporaba spletnih kvalitativnih metod in
  • raziskovanje otrok na internetu.

CMI je na področju razvoja metod in orodij za analizo omrežij  v svetovnem vrhu z vidika raziskovalnih dosežkov. Člani centra tesno sodelujejo s številnimi domačimi in tujimi institucijami in se aktivno prijavljajo ter sodelujejo v mednarodnih projektih.

Email: cmi@fdv.uni-lj.si

Mlada raziskovalka Špela Orehek

Nosilec projekta: Špela Orehek | Trajanje projekta: 1. oktober 2017 - 30. september 2021

Bločno modeliranje večnivojskih in časovnih omrežij

Nosilec projekta: izr.prof.dr. Aleš Žiberna | Trajanje projekta: 1. maj 2017 - 30. april 2020

Družbeni mehanizmi za vzpostavljanje in ohranjanje znanstvenega sodelovanja

Nosilec projekta: prof.dr. Anuška Ferligoj | Trajanje projekta: 1. marec 2016 - 28. februar 2019

Mladi raziskovalec Marjan Cugmas

Nosilec projekta: izr.prof.dr. Aleš Žiberna | Trajanje projekta: 1. november 2015 - 31. oktober 2019

Mlada raziskovalka Sara Atanasova

Nosilec projekta: prof.dr. Anuška Ferligoj | Trajanje projekta: 1. oktober 2013 - 31. marec 2017

Omrežja sodelovanj v slovenski znanosti

Nosilec projekta: prof.dr. Anuška Ferligoj | Trajanje projekta: 1. avgust 2013 - 31. julij 2016

Spolnost srednješolcev v Sloveniji: vedenje, zdravje, stališča

Nosilec projekta: prof.dr. Tina Kogovšek | Trajanje projekta: 1. avgust 2013 - 31. julij 2016

Understanding Large Temporal Networks and Spatial Networks

Pri založbi Wiley je v okviru serije knjig na področju Computational and Quantitative Social Science izšla knjiga Understanding Large Temporal Networks and Spatial Networks: Exploration, Pattern Searching, Visualization and Network Evolution.

11. marec 2016 | Ključna dela

Exploratory Social Network Analysis with Pajek (2nd Edition)

Exploratory Social network Analysis with Pajek

Knjiga Exploratory Social Network Analysis with Pajek avtorjev Wouter de Nooy (Universiteit van Amsterdam), Andreja Mrvarja (Univerza v Ljubljani) in Vladimirja Batagelja (Univerza v Ljubljani) je ena izmed pomembnejših del na področju razumevanje analize socialnih omrežij.

11. marec 2016 | Ključna dela

Pajek – program za analizo obsežnih omrežij

Pajek

Program Pajek, ki sta ga leta 1996 razvila Vladimir Batagelj in Andrej Mrvar, je mednarodno prepoznaven in nagrajen programski paket, ki omogoča analizo in vizualizacijo obsežnih omrežij.

11. marec 2016 | Ključna dela

Zadnje izbrane znanstvene objave in publikacije

ATANASOVA, Sara, KAMIN, Tanja, PETRIČ, Gregor. 2018. The benefits and challenges of online professional-patient interaction: Comparing views between users and health professional moderators in an online health community. Computers in human behavior, vol. 83, str. 106-118. [COBISS.SI-ID 35451997]

KOTNIK, Žiga, KLUN, Maja, ŠKULJ, Damjan. 2017. Performance budgeting model in the environmental perspective: tackling waste pollution. Administraţie şi management public, 29, str. 141-150. [COBISS.SI-ID 5141422]