Center za proučevanje družbene blaginje

• Center za preučevanje družbene blaginje

Kdo so mladi oskrbovalci? Nočni obisk na prvem programu Radia Slovenija

radio1

Kdo so mladi oskrbovalci? In zakaj o njih govorimo šele sedaj? Karina Sirk in Irena Bolko iz Centra za proučevanje družbene blaginje sta bili povabljeni, da v oddaji Nočni obisk na Radiu prvi spregovorita o mladih oskrbovalcih in predstavita mednarodni projekt Me-We.

12. februar 2019 | EU in mednarodni pojekti, Mediji

Mladi oskrbovalci v oddaji Med štirimi stenami

radio1

Decembra so bile članice Centra za proučevanje družbene blaginje na Prvem radiu RTV Slo gostje v oddaji Med štirimi stenami. Govora je bilo o problematiki mladih oskrbovalcev in kako le-ti prevzemajo odgovornosti odraslih. Vzporedno je bil predstavljen tudi evropski projekt Me-We, ki bo prispeval k zagotavljanju mentalnega zdravja mladih oskrbovalcev.

4. december 2018 | EU in mednarodni pojekti, Mediji

Ob svetovnem dnevu duševnega zdravja 2018

hand_bw

​Ob svetovnem dnevu duševnega zdravja smo na Centru za proučevanje družbene blaginje opozorili na mlade oskrbovalce – skupino mladih, ki so še posebej ranljivi za duševne stiske in bolezni, a vse prevečkrat ostajajo nevidni v družbi. Mladi družinski oskrbovalci so mladoletniki, ki skrbijo za družinskega člana ali prijatelja, ki ima kronično bolezen, obliko invalidnosti, zasvojenosti ipd. S tem pa prevzemajo tudi raven odgovornosti, ki je običajno povezana z odraslo osebo.

14. oktober 2018 | Obvestila, EU in mednarodni pojekti, Mediji

Oskrbovana Evropa na Radiu Študent

radio_student

Poletje smo na Centru za proučevanje družbene blaginje začeli s pogovorom na Radiu Študent. Karina Sirk se je z Matijem Pušnikom pogovarjala o novejšem projektu EDY-CARE. V projektu Inovativne šolske izobraževalne metodologije in orodja za zagotavljanje socialne vključenosti mladih oskrbovalcev sodelujejo institucije iz Švedske, Italije, Portugalske in Belgije ter Fakulteta za družbene vede na Univerzi v Ljubljani.Glavna tema projekta so mladi, ki morajo poleg svoje izobrazbe skrbeti tudi za kakšnega družinskega člana.

10. junij 2018 | EU in mednarodni pojekti, Mediji

Test cpdb

29. november 2017 | Obvestila

O centru

Center združuje raziskovalce, ki proučujejo različna vprašanja na področju kakovosti življenja in sistemov blaginje, med drugim:

• stanovanje in brezdomstvo,
• skupnost in soseska,
• omrežja socialne opore in metodološki razvoj njihove analize,
• medgeneracijska solidarnost in tokovi blaginje,
• oskrba starejših,
• revščina,
• vplivi demografskega staranja,
• mednarodno primerjalne študije itd.

Naše raziskave segajo od temeljnih do uporabnih za javne politike (npr. Stanovanjska anketa 2005), od sodelovanja v velikih evropskih projektih (npr. DEMHOW) do lokalnih naročnikov (npr. Kako izboljšati ponudbo neprofitnih stanovanj v Ljubljani 2012).

Projekti in povezave

Model za staranje starejših v domačem bivalnem okolju v Sloveniji (The Model of Quality Aging in Place in Slovenia)

qaps

Psychosocial support for promoting mental health and wellbeing among adolescent young carers in Europe

mewe

edycare

Community Support for Migrant Informal Carers

cosmic

Izbrane publikacije

FILIPOVIČ HRAST, Maša, SENDI, Richard, HLEBEC, Valentina, KERBLER, Boštjan. Moving house and housing preferences in older age in SloveniaHousing theory and society, 2019, 36 (1): 76–91.

KUHAR, Metka, REITER, Herwig. Leaving home in Slovenia: a quantitative exploration of residential independence among young adults. Journal of adolescence, 2014, 37 (8): 1409–1419.

MANDIČ, Srna, FILIPOVIČ HRAST, Maša. Homeownership in multi-apartment buildings: control beyond property rights. Housing theory and society, 2018.

MOHORKO, Anja, HLEBEC, Valentina. Degree of cognitive interviewer involvement in questionnaire pretesting on trending survey modes. Computers in human behavior, 2016, 62: 79–89.

RAKAR, Tatjana, FILIPOVIČ HRAST, Maša. The future of the Slovenian welfare state: a view from deliberative forums. Revija za socijalnu politiku, 2018, 25, (2): 157–173.

Izpis Sicris bibliografije (februar 2019) >>

Prevalenca in dolgoročni vplivi obremenjujočih izkušenj v otroštvu na funkcioniranje v odraslosti

Nosilec projekta: prof.dr. Metka Kuhar | Trajanje projekta: 1. april 2018 - 30. september 2020

Mladi raziskovalec Robin Fabrin Petersen