Center za proučevanje družbene blaginje

• Center za preučevanje družbene blaginje

Gostovanje Alexandre Klesin preko ASEF

Na Centru za proučevanje družbene blaginje smo med 18. junijem in 26. avgustom 2019 na praksi gostili ameriško študentko Alexandro Klesin. Alexandra je štipendistka Ameriško-slovenske izobraževalne fundacije (ASEF).

1. julij 2019 | EU in mednarodni pojekti, Povezovanje

Srečanje z avstrijskimi partnerji v okviru projekta DETCAREMIX

detcaremix2

V Ljubljani smo 18. in 19 junija organizirali 5. sestanek v okviru projekta DETCAREMIX, kjer z avstrijskimi kolegi izvajamo raziskavo Prepoznavanje in razumevanje vloge dejavnikov države blaginje za oskrbo starih ljudi živečih v skupnosti v Sloveniji in Avstriji.

19. junij 2019 | Obvestila, Nacionalni programi in projekti

Nov EU projekt C.O.S.M.I.C. (Community Support for Migrant Informal Carers)

cosmic eu no.

Na Centru za proučevanje družbene blaginje se je začel nov evropski projekt na temo neformalnih oskrbovalcev. V projektu sodelujejo Norveška, Italija, Grčija in Slovenija, kjer projektno skupino vodi prof. dr. Valentina Hlebec. Tokrat so v ospredju neformalni oskrbovalci migrantov, ki nosijo dvojno tveganje za izključenost, diskriminacijo in stigmatizacijo: kot neformalni oskrbovalci in kot migranti.

3. junij 2019 | EU in mednarodni pojekti

Dr. Srna Mandič v oddaji Na kratko: Opolnomočenje

rtv slo1

V izobraževalni oddaji Na kratko na RTV Slo 1 je gostovala dr. Srna Mandič, kjer na poljuden način razlaga o opolnomočenju (angl. empowerment). V slovenščini bi bilo mogoče uporabiti tudi izraz večanje moči ali krepitev moči, pri čemer pa vedno govorimo o nekem odnosu.

31. maj 2019 | Mediji

Mednarodno srečanje o neformalnih oskrbovalcih v Copenhagnu

2019_05_Copenhagen

Predstavniki Centra za proučevanje družbene blaginje so se med 21. in 22.5.2019 udeležili mednarodnega srečanja o neformalnih oskrbovalcih v Copenhagnu na Danskem, ki ga organizira Eurocarers, vseevropska mreža neformalnih oskrbovalcev in organizacij, ki jih predstavljajo.

22. maj 2019 | Obvestila

Evropa, garant miru: Studio ob 17h na radiu Prvi z gostjo Srno Mandič

radio1

Na radiu Prvi RTV Slo se je v oddaji Studio ob 17h voditelj Matjaž Trošt ob dnevu Evrope pogovarjal z gostoma Vasjo Rantom in Srno Mandič, predstojnico Centra za proučevanje družbene blaginje.

12. maj 2019 | Mediji

O centru

Center združuje raziskovalce, ki proučujejo različna vprašanja na področju kakovosti življenja in sistemov blaginje, med drugim:

• stanovanje in brezdomstvo,
• skupnost in soseska,
• omrežja socialne opore in metodološki razvoj njihove analize,
• medgeneracijska solidarnost in tokovi blaginje,
• oskrba starejših,
• revščina,
• vplivi demografskega staranja,
• mednarodno primerjalne študije itd.

Naše raziskave segajo od temeljnih do uporabnih za javne politike (npr. Stanovanjska anketa 2005), od sodelovanja v velikih evropskih projektih (npr. DEMHOW) do lokalnih naročnikov (npr. Kako izboljšati ponudbo neprofitnih stanovanj v Ljubljani 2012).

Projekti in povezave

Model za staranje starejših v domačem bivalnem okolju v Sloveniji (The Model of Quality Aging in Place in Slovenia)

qaps

Psychosocial support for promoting mental health and wellbeing among adolescent young carers in Europe

mewe

edycare

Community Support for Migrant Informal Carers

cosmic

Izbrane publikacije

FILIPOVIČ HRAST, Maša, SENDI, Richard, HLEBEC, Valentina, KERBLER, Boštjan. Moving house and housing preferences in older age in SloveniaHousing theory and society, 2019, 36 (1): 76–91.

HLEBEC, Valentina. Pomen družinskih oskrbovalnih dejavnosti v življenju mladih ljudi, živečih v Ljubljani ali okolici / Importance of family caring activities in the everyday life of young people living in Ljubljana and the surroundings. Družboslovne razprave, 2019, 35: 7–28.

KUHAR, Metka, REITER, Herwig. Leaving home in Slovenia: a quantitative exploration of residential independence among young adults. Journal of adolescence, 2014, 37 (8): 1409–1419.

MANDIČ, Srna, FILIPOVIČ HRAST, Maša. Homeownership in multi-apartment buildings: control beyond property rights. Housing theory and society, 2018.

MOHORKO, Anja, HLEBEC, Valentina. Degree of cognitive interviewer involvement in questionnaire pretesting on trending survey modes. Computers in human behavior, 2016, 62: 79–89.

RAKAR, Tatjana, FILIPOVIČ HRAST, Maša. The future of the Slovenian welfare state: a view from deliberative forums. Revija za socijalnu politiku, 2018, 25, (2): 157–173.

Izpis Sicris bibliografije (februar 2019) >>

Prevalenca in dolgoročni vplivi obremenjujočih izkušenj v otroštvu na funkcioniranje v odraslosti

Nosilec projekta: prof.dr. Metka Kuhar | Trajanje projekta: 1. april 2018 - 30. september 2020

Mladi raziskovalec Robin Fabrin Petersen