Splošne informacije
Šifra: J5-60088
Obdobje: 1.1.2025 - 31.12.2027
Vodja projekta na FDV: doc.dr. Marko Hočevar
Veda: Družboslovje
Vsebinski opis projekta
Projekt analizira prepletanje EU in držav članic v procesih oblikovanja nacionalnih politik zaposlovanja pred, tekom in po pandemiji COVID-19. Projekt se osredotoča na javnopolitične instrumente vzpostavljene na EU ravni ter na različne javnopolitične predloge s strani EU, na eni strani, ter na transferje javnopolitičnih instrumentov in javnopolitičnih predlogov z ravni EU v države članice v okviru domačih političnih in ideoloških pogojev. Glavni namen projekta je raziskati interakcijo in preplet dveh ravni oblikovanja javnih politik na področju politik zaposlovanja ter vpliv pandemije COVID-19 na potencialne spremembe, ki so se zgodile v teh procesih.
Raziskava se bo osredotočala na tri države članice EU: Slovenijo, Portugalsko in Irsko. Te tri države imajo različne tipe javnopolitičnih omrežij, različne tipe tržnega gospodarstva, različne blaginjske režime, različne modele rasti, različno politično in ekonomsko tradicijo v 20. stoletju in so v različnih časovnih obdobjih postale članice EU. Pred COVID-19 pandemijo so vse tri države utemeljevale svoje politike zaposlovanja na konceptu fleksibilnosti, tekom pandemije pa so implementirale javnopolitične instrumente in javne politike, ki so zasledovale cilj stabilnosti in zaščite zaposlitve. V projektu bomo tako analizirali interakcijo in pomen specifičnih javnopolitičnih instrumentov in mehanizmov, ki jih je vzpostavila EU – SURE, RRF, ESF+, NGEU – ter uporabo le-teh za (so)financiranje različnih shem za preprečitev porasta brezposelnosti ter drugih javnopolitičnih instrumentov pred, tekom in po krizi COVID-19 v treh izbranih državah. Poleg tega bomo raziskovali priporočila za tri države na področju politik zaposlovanja, ki so nastala v okviru Evropskega semestra, in druge javnopolitične predloge s strani EU pred, tekom pandemije in po njej ter prenos in implementacijo teh javnopolitičnih priporočil v treh izbranih državah. V tem okviru bomo posebno pozornost posvetili domačim političnim razmerjem moči in vplivu ključnih deležnikov (sindikatov in delodajakcev) na adaptacijo, prenos in implementacijo instrumentov in javnopolitičnih predlogov z EU na nacionalno raven.
Projekt raziskuje interakcijo med EU in državami članicami na področju politik zaposlovanja z uporabo različnih metod: metodo primerjalne študije primera; poglobljenimi (pol) strukturiranimi intervjuji s ključnimi akterji v izbranih državah in na EU ravni (predstavniki EU institucij, predstavniki države, sindikatov, delodajalcev); analizo podatkov o trgu dela in stopnjah brezposelnosti v izbranih državah ter izdatke za različne instrumente na področju politik zaposlovanja (Eurostat, OECD, EUROFOUND, EU LFS) in še posebej uporabo evropskih finančnih instrumentov za te namene; ter analizo različnih EU dokumentov (posebna priporočila za posamezne države v okviru Evropskeg semestra in druga priporočila in poročila) ter spremembe na področju zakonodaje in strategij v treh izbranih državah na področju politik zaposlovanja. Raziskovalni projekt bo prek analize prepletenosti EU in držav članic v procesih oblikovanja javnih politik na področju politik zaposlovanja pred, tekom in po pandemiji zapolnil vrzel v obstoječi literature. Prva primerjalna analiza študij primerov prepletenosti EU ravni in držav članic v procesu oblikovanj politik zaposlovanja in spremembe v tej interakciji vsled krize COVID-19 predstavlja ključni znanstveni prispevek raziskovalnega projekta
Faze projekta in njihova realizacija
Raziskava bo potekala v devetih delovnih sklopih (DS), ki bodo deloma zaporedni ter deloma sočasni. Prvi DS (vodenje) in zadnji DS (diseminacija rezultatov) bosta potekala sočasno z vsemi ostalimi DS-ji:
DS 1: Vodenje projekta (M1 – M36)
DS 2: Razvoj teoretskega in analitičnega okvira za analizo prepletenosti med EU in državami članicami (M1 – M5)
DS 3: Raziskovanje uporabe javnopolitičnih mehanizmov in instrumentov na področju politik zaposlovanja, ki jih je vzpostavila EU, v treh izbranih državah (M6–M11)
DS 4: Analiza javnopolitičnih predlogov EU na področju politik zaposlovanja trem državam (M11-M15)
DS 5: Analiza prenosov in implementacije javnopolitičnih predlogov EU na področju politik zaposlovanja v treh izbranih država (M15-M19)
DS 6: Analiza vpliva domačih političnih in javnopolitičnih aren na transfer in implementacijo javnopolitičnih instrumentov in predlogov EU v treh izbranih državah (M18 – M22)
DS 7: Terensko delo in poglobljeni intervjuji (M20-M31)
DS 8: Analiza podatkov, sinteza rezultatov in primerjava treh držav (M31-M35)
DS 9: Diseminacija rezultatov (M1-M36)
Sodelujoče RO
https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/22724
Sestava projektne skupine
https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/22724
Bibliografske reference
https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/22724
Ključne besede
covid-19, država, evropska unija, politike zaposlovanja, prenos javnih politik
Cilji trajnostnega razvoja
SDG1 | Odprava revščine
SDG2 | Odprava lakote
SDG3 | Zdravje in dobro počutje
SDG8 | Dostojno delo in gospodarska rast
SDG9 | Industrija, inovacije in infrastruktura
SDG10 | Zmanjšanje neenakosti
SDG16 | Mir, pravičnost in močne institucije
SDG17 | Partnerstva za doseganje ciljev

Nazaj na seznam projektov