Skoči do osrednje vsebine

Upravljanje zasebnosti na internetu in digitalne neenakosti med starejšimi uporabniki interneta

Splošne informacije

Šifra: J5-60096
Obdobje: 1.1.2025 - 31.12.2027
Letni obseg: 1,31 FTE | 2025
Vodja projekta na FDV: izr.prof.dr. Andraž Petrovčič
Veda: Družboslovje

Vsebinski opis projekta

Ozadje projekta

Za vključujočo in varno digitalno družbo je potrebno vsem družbenim skupinam zagotoviti zasebnost na internetu. Zasebnost je namreč pomembna za posameznikovo dobrobit, dostojanstvo in samostojnost, s čimer podpira demokratične procese. Na spletu je sposobnost upravljanja zasebnosti močno povezana s tremi ravnmi digitalnih neenakosti (dostopom, veščinami in uporabami ter njihovimi posledicami). Kršitvam zasebnosti na internetu so posebej izpostavljeni starejši uporabniki (tj. uporabniki stari 65+), katerih število v Sloveniji in drugod po svetu strmo narašča. Čeprav so slednji zelo raznolika skupina, so jim skupne nizka stopnja internetnih uporab, veščin in pismenosti o zasebnosti. Tako imajo težave pri upravljanju svoje zasebnosti na internetu in zmanjševanju s tem povezanih skrbi, kar jim preprečuje, da bi lahko opolnomočeno uporabljali internet in se pri tem izognili kršitvam svoje zasebnosti.

Cilji

Osrednji namen projekta je ponuditi celostno razumevanje upravljanja zasebnosti na internetu med starejšimi uporabniki interneta in njegovo povezavo z digitalnimi neenakostmi v različnih spletnih kontekstih. Ključni cilji so:

  1. Izvesti sistematičen pregled teoretskih in empiričnih študij o upravljanju zasebnosti na internetu med starejšimi uporabniki interneta.
  2. Predstaviti poglobljeno razumevanje upravljanja zasebnosti med starejšimi uporabniki interneta in njegovih povezav z digitalnimi neenakostmi.
  3. Razviti in empirično testirati konceptualni okvir, ki pojasnjuje, kako dostop, veščine in uporabe interneta vplivajo na upravljanje zasebnosti na internetu in prek tega na pozitivne in negativne posledice uporabe interneta.
  4. Razviti in eksperimentalno validirati izobraževalna gradiva za starejše uporabnike interneta, ki bi izboljšala njihovo pismenost o zasebnosti v različnih spletnih kontekstih.

Faze projekta in njihova realizacija

Projekt bo potekal v štiri fazah:

  1. Najprej bo pripravljen sistematični pregled teoretskih in empiričnih študij o upravljanju zasebnosti med starejšimi uporabniki interneta.
  2. Nato bo razvit konceptualni model, ki pojasnjuje, kako dostop, veščine in uporabe interneta vplivajo na upravljanje zasebnosti na internetu in prek tega na pozitivne in negativne posledice uporabe interneta med starejšimi uporabniki.
  3. Sledilo bo testiranje in nadgradnja konceptualnega modela v empiričnih, tako kvalitativnih kot kvantitativnih, študijah.
  4. Nazadnje se bodo aktivnosti osredotočile na razvoj in eksperimentalno validacijo izobraževalnih gradiv, namenjenih starejšim uporabnikom interneta, ki bi izboljšala njihovo pismenost o zasebnosti in tako zmanjšala njihovo ranljivost v smislu neustreznega upravljanja zasebnosti na internetu.

Sodelujoče RO

https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/22734

Sestava projektne skupine

https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/22734

Bibliografske reference

https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/22734

Ključne besede

ankete, digitalne neenakosti, eksperimentalna študija, fokusne skupine, internetne veščine in uporabe, internetni dostop, konceptualni okvir, posledice uporabe interneta, skrbi in pismenost o zasebnost na internetu, starejši uporabniki interneta, upravljanje zasebnosti na internetu, zaščita zasebnost

Cilji trajnostnega razvoja

SDG10 | Zmanjšanje neenakosti


Nazaj na seznam projektov