Skoči do osrednje vsebine

CRP V5-2376 Skladnost politik za (trajnostni) razvoj - presoja učinkov slovenskih nacionalnih politik na države v razvoju in na trajnostni razvoj RS - MZEZ

Splošne informacije

Šifra: MZEZ V5-2376
Obdobje: 1.10.2023 - 30.9.2025
Letni obseg: 0,05 FTE | 2023
Vodja projekta na FDV: doc.dr. Jana Arbeiter
Sofinancerji: Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ)
Veda: Družboslovje

Vsebinski opis projekta

Ciljni raziskovalni projekt se osredotoča na analizo uveljavljanja načela skladnosti politik za (trajnostni) razvoj v Sloveniji. Skladnost politik za razvoj je eden od pomembnejših postulatov mednarodnega razvojnega sodelovanja, ki je vsebovan tako v Maastrichtski pogodbi o EU kot tudi v strateških slovenskih dokumentih na področju mednarodnega razvojnega sodelovanja. EU kot pomembna donatorica razvojne pomoči in oblikovalka načel za izboljšanje mednarodnega razvojnega sodelovanja je v svojih dokumentih visoko izpostavila nujnost zagotavljanja skladnosti politik za razvoj. Kot aktivna podpornica uveljavljanja Trajnostnih ciljev razvoja je EU v vse svoje politika vgradila tudi princip skladnosti le-teh s trajnostnim razvojem. Slovenija je že ob vstopu v EU in oblikovanju svoje prve strategije za mednarodno sodelovanje vgradila skladnost politik v svoj sistem razvojne pomoči. Z večjo skladnostjo politik se lahko zagotavlja večji vpliv razvojne politike- če se seveda ugotovi, da delujemo skladno na določenih sklopih, ki pozitivno prispevajo k položaju držav v razvoju. Spoštovanje principa skladnosti politik za trajnostni razvoj (PCSD) v kontekstu univerzalne Agende za trajnostni razvoj do leta 2030 od držav članic OZN pričakuje, da bodo svoje notranje in zunanje (razvojne) politike oblikovale, izvajale in spremljal v skladu s tem principom. Slovenija mora vzpostaviti ustrezen sistem spremljanja skladnosti politik za (trajnostni) razvoj, ki bo zasledoval spremljanje oblikovanja različnih politik na način, da se zagotovi sinergije med njimi, še posebej s politiko na področju razvojnega sodelovanja, oziroma prepreči negativne posledice. Analiza obstoječega stanja in priprava ustreznih izhodišč za postavitev takega sistema sta v skladu z opredelitvami v razpisu ključna cilja predlaganega raziskovalnega projekta. Projekt se bo tako v prvi fazi osredotočil na celovit pregled izvajanja javnih politik z največjimi učinki na trajnostni razvoj in na države v razvoju za pet prioritetnih področij EU. Glede na dejstvo, da se pretežni del slovenske razvojne pomoči v skladu s sprejetimi strateškimi dokumenti usmerja na omejeno število vsebinskih in geografskih prioritet, smatramo, da se je v predlaganem projektu smiselno koncentrirati v drugi fazi prav na analizo spoštovanja skladnosti politik za (trajnostni) razvoj na teh področjih. Obe analizi bosta zagotovili dobro podlago za oblikovanje sistemskih rešitev, ki jih potrebuje naročnik in so predmet tretje in četrte faze projekta.

Sodelujoče RO

https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/20724

Sestava projektne skupine

https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/20724

Bibliografske reference

https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/20724

Rezultati / ključne ugotovitve

Projekt se bo v prvi fazi osredotočil na celovit pregled izvajanja javnih politik z največjimi učinki na trajnostni razvoj in na države v razvoju za pet prioritetnih področij EU (trgovina in finance; podnebne spremembe; prehranska varnost; migracije; varnost in razvoj). Glede na dejstvo, da se pretežni del slovenske razvojne pomoči v skladu s sprejetimi strateškimi dokumenti usmerja na omejeno število vsebinskih in geografskih prioritet, smatramo, da se je v predlaganem projektu smiselno koncentrirati v drugi fazi prav na analizo spoštovanja skladnosti politik za (trajnostni) razvoj na teh področjih. Obe analizi bosta zagotovili dobro podlago za oblikovanje sistemskih rešitev, ki jih potrebuje naročnik in so predmet tretje in četrte faze projekta.

Predvideni rezutati projekta:

  • Izdelava celovitega pregleda izvajanja javnih politik z največjimi učinki na trajnostni razvoj in na države v razvoju.
  • Opredeliti ključna področja z največjimi učinki javnih politik na trajnostni razvoj in na države v razvoju.
  • Oblikovati sistemske rešitve v zvezi z zmanjševanjem negativnih učinkov oziroma nekoherentnosti javnih politik iz prve točke.
  • Izdelati sistemsko rešitev v podporo vladi in deležnikom v zvezi z določanjem razvojnih usmeritev in politik na posameznem področju javnega interesa.

Ključne besede

eu, izobraževanje, mednarodno razvojno sodelovanje, okolje, skladnost politik za razvoj, skladnost politik za trajnostni razvoj, slovenija, trajnostni razvoj


Nazaj na seznam projektov