Splošne informacije
Šifra: TAP N6-0302
Obdobje: 1.8.2023 - 31.7.2025
Vodja projekta na FDV: izr.prof.dr. Natalija Majsova
Veda: Humanistika
Vsebinski opis projekta
Globalni porast priljubljenosti visokotehnoloških naprav za osebno rabo (osebnih računalnikov, snemalnih naprav in konzol) ter pojav interneta sta konec sedemdesetih in zlasti v osemdesetih in devetdesetih letih prejšnjega stoletja botrovala razvoju novih utopičnih idej o ustvarjalni, povezani in demokratični prihodnosti.
Te tehnologije zgodnje digitalne dobe, ki so prispevale k počasnemu, a globinskemu preoblikovanju vsakdanjega življenja ljudi in njihovih obzorij pričakovanj, zdaj izginjajo. Hkrati pa so vse bolj prisotne v kulturnem spominu, o čemer priča porast popularno-kulturne tehnostalgije (povečanega zanimanja za estetiko, zgodovino in kapacitete strojne in programske opreme iz sedemdesetih do devetdesetih let 20. stoletja), ki traja od okoli leta 2010. V projektu TECHNOPST raziskujemo kulturni in kolektivni spomin na zgodnjo digitalno dobo (konec 70. let prejšnjega stoletja-2000) kot transkulturni in transmedijski način spominjanja in obeleževanja. Namen projekta TECHNOPST je analizirati, kako je transkulturni spomin zgodnje digitalne dobe strukturiran v smislu svetu podobnih transmedijskih izkušenj, in ponuditi način razmišljanja o tem, kako spomin, povezan s tehnologijo, ustvarja teme, okolja, pripovedi, časovnosti, vrednostne sisteme, trope in prakse, ki so enako pomembne za naš odnos do preteklosti in scenarije možnih prihodnosti.
TECHNOPST je namenjen pripravi pionirskega pregleda znanstvenih pristopov k preučevanju odnosa med tehnološkimi transformacijami in kulturnim spominom. V okviru projekta bomo pod drobnogled vzeli tudi empirične študije primerov iz prostora jugovzhodne Evrope (Ljubljana, Reka, Beograd), kjer je globalni tehnostalgični razcvet sovpadel z oživljanjem socialistično-utopičnih idej in nacionalističnih reapropriacij, ter jih primerjali z drugo študijo primerov, osredotočeno na Berlin. TECHNOPST je metodološko inovativen, saj združuje študije kulturnega in medijskega spomina, etnografijo in medijsko arheologijo.
TECHNOPST je zasnovan tako, da omogoča kartiraje tehnološko strukturo transkulturnih spominskih svetov v treh režimih: popularno-kulturna produkcija (O1); skupnosti, ki jih povezujejo določene prakse (O2); arhivi in mediji (O3). Cilj projekta TECHNOPST je analitično izostriti pojme, kot so tehnostalgija, tehnooptimizem, tehnopesimizem in tehnotopizem. Koncepti, metode in orodja, nastali v okviru projekta TECHNOPST, bodo pomembno prispevali k razvoju pristopov k preučevanju, kako se postopne (počasne) transformacije vpisujejo v kulturni in kolektivni spomin, saj bodo ustvarili podlago za interdisciplinarni analitični okvir za raziskave kolektivnega in kulturnega spomina v sedanjih razmerah, ko je analogno in digitalno sfero težko ločiti.
Okvir - ki ga bo treba utrditi z nadaljnjimi raziskavami - bo upošteval zmožnost spominov za oblikovanje transmedijskih svetov, generiral spoznanja, ki bodo zapolnila prepoznane vrzeli v znanju in pristopih ter informiral in pomagal znanstvenikom , ki se ukvarjajo s tehnologijo v povezavi s spominom, spolom, aktivizmom, digitalno pismenostjo in dekolonialnostjo.
Faze projekta in njihova realizacija
- Meseci 1-12 (Year 1, Q 1-4):
Q1: Konsolidacija raziskovalne mreže, identifikacija materialov na izbranih lokacijah.
Q2: Priprava preglednega znanstvenega članka, pregled literature s področja. Kalibriranje raziskovalnih vprašanj za študije primerov.
Q3-Q4: Zbiranje podatkov, terensko delo: delo v arhivih; opazovanje z udeležbo in intervjuji.
- Meseci 13-24 (Year 2, Q5-8)
Q5: Obdelava (kodiranje, klasifikacija) podatkov in analiza (1. del) ; organizacija dogodka za komuniciranje rezultatov in mreženje.
Q6-7: Analiza podatkov (2. del). Priprava min. 4 izvirnih znanstvenih člankov. Po potrebi dodatno zbiranje podatkov.
Q8: Samoevalvacija in priprava nove projektne prijave.
Sodelujoče RO
https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/20507
Sestava projektne skupine
https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/20507
Bibliografske reference
https://cris.cobiss.net/ecris/si/sl/project/20507
Ključne besede
digitalizacija, kolektivni spomin, kulturne študije, medijska arheologija, politike spominjanja, popularna kultura, skupnosti praks, zgodovina tehnologij

Nazaj na seznam projektov