Katedra za družboslovno informatiko in metodologijo

• FDV Kariernik

Preberite pogovor z Mašo Crnkovič, diplomantko in magistrico družboslovne informatike, ki danes vodi strokovni razvoj širšega nabora storitev na marketinški agenciji Futura.

• Družboslovna informatika: Digitalne tehnologije in družba

Smer Digitalne tehnologije in družba je usmerjena v veščine poznavanja družbenih procesov ter spletne analitike, rabe informacijsko-komunikacijskih tehnologij, sociološkega razumevanja posledice družbenih medijev in uporabe ter uvajanja internetnih tehnologij.

• Družboslovna informatika: Uporabna družboslovna informatika

Smer Uporabna družboslovna informatika je usmerjena v načrtovanje in zasnovo internetnih sistemov ter komunikacij, sodelovanje v razvoju sodobnih tehnologij in implementacijo digitalnih vsebin/storitev.

• Dobrodošli na spletnih straneh Katedre za družboslovno informatiko in metodologijo

Poslanstvo katedre je zagotavljanje odličnosti na področjih izobraževanja, raziskovanja in pri razvoju družboslovne informatike, družboslovne metodologije in družboslovne statistike.

• 10 razlogov za študij družboslovne informatike

Še ne veste na katero fakulteto bi se vpisali? Nihate med družboslovjem in naravoslovjem?

Katedra za družboslovno informatiko in metodologijo od leta 1984 uspešno izvaja program Družboslovna informatika, ki predstavlja prvi tovrstni študij v svetu. V študijskem letu 2018/19 bo začela z izvedbo novega programa družboslovne informatike, ki zaradi potreb bo bolj celovitem razumevanju internetnih tehnologij v sodobnih družbah ponuja študentom dve študijski smeri, in sicer Digitalne tehnologije in družba ter Uporabna družboslovna informatika.

Skladno s svojim poslanstvom Katedra svojim študentom nudi poglobljene teoretske temelje ter profesionalna znanja in veščine iz družboslovne informatike, metodologije in statistike, kar družboslovnim informatikom omogoča, da se na trgu dela kompetentno ukvarjajo z interakcijo med informacijsko-komunikacijskimi tehnologijami in sodobno družbo. Družboslovni informatiki se zaposlujejo v zasebnem in javnem sektorju,  ustanavljajo lastna podjetja ali pa se posvečajo znanstveno-raziskovalni dejavnosti. Opravljajo dela, kot so spletna analitika, optimizacija informacijskih sistemov in storitev, statistika in metodologija, tržno raziskovanje, raziskovalni management in svetovanje, poslovna analitika itd.

Predavatelji na Katedri so močno vpeti v različne aplikativne in temeljne nacionalne in mednarodne projekte, sodelujejo z različnimi zasebnimi in javnimi organizacijami doma in po svetu ter objavljajo v vodilnih svetovnih publikacijah in založbah.

E-laborat: Študentsko delo z možnostjo kasnejše zaposlitve

Delo obsega analize spletnih mest, analizo Google Analytics podatkov in analizo uporabniške izkušnje.

4. december 2020 | Obvestilo, Možnosti za delo in študij

Projekt državljanske znanosti: Štetje prometa (WeCount)

Za družboslovne informatike je projekt še posebej zanimiv, ker gre za primer sodobnega zbiranja podatkov s pasivnim merjenjem.

30. november 2020 | Obvestilo

Webinar: Data Management Expert Guide

Webinar organizira Consortium of European Social Science Data Archives v okviru mednarodnega sodelovanja z družboslovnimi podatkovnimi arhivi.

25. november 2020 | Obvestilo

Raziskava: Kje, kdaj in kako je (bilo) prvič za dijake?

Več kot 2000 dijakov je sodelovalo v raziskavi o prvem spolnem odnosu, ki jo je s kolegi izvedla prof. dr. Tina Kogovšek. Več v YouTube prispevku!

25. november 2020 | Obvestilo

Za dijake in bodoče študente

Praksa

Študenti o študiju DI:

Diplomanti o študiju DI:

E-laborat: Študentsko delo z možnostjo kasnejše zaposlitve

4. december 2020 | Obvestilo, Možnosti za delo in študij

VIZ OŠ Rogatec razpisuje delovno mesto Računalničar - Organizator informacijskih dejavnosti

Iščejo študenta 4. letnika za določen čas.

23. november 2020 | Obvestilo, Možnosti za delo in študij

Intervju: Jožko Križan

Nominiranec za marketinškega direktorja leta, bivši direktor Smučarske zveze Slovenije.

8. november 2020 | Obvestilo, Zaposlitev

Intervju: Sanja Križan

Business & Soul coachinja s svojevrstnim pristopom do kariere.

30. september 2020 | Zaposlitev

Intervju: Jure Čuhalev

Soustanovitelj storitve prevoz.org, aktivist za odprto kodo, organizator konferenc.

8. maj 2020 | Obvestilo, Zaposlitev

Tutorstvo

Kaj je tutorstvo?

Sistematično vodenje študentov skozi študij, pri čemer pa se ne osredotočamo strogo na njihov akademski razvoj ali na težave pri študiju, temveč tudi na njihov osebnostni razvoj.

Namen tutorstva na FDV:

Olajšati študentom vključevanje v akademsko okolje.

Usmerjanje študentov skozi študijski proces in svetovanje ob študijskih vprašanjih, ki se ob tem pojavljajo.

Seznanjanje študentov z načinom študija.

Obveščanje študentov o vseh zanje relevantnih spremembah pravil, vezanih na študijski proces.

Vzpostavljanje odnosov med sodelujočimi v izobraževalnem procesu.

Izboljševanje študijskih rezultatov.

Večja kakovost študija

Tutorji v študijskem letu 2020/2021:
Teja Gerjovič
Hana Rihtaršič