Katedra za družboslovno informatiko in metodologijo

• FDV Kariernik

Preberite pogovor z Mašo Crnkovič, diplomantko in magistrico družboslovne informatike, ki danes vodi strokovni razvoj širšega nabora storitev na marketinški agenciji Futura.

• Družboslovna informatika: Digitalne tehnologije in družba

Smer Digitalne tehnologije in družba je usmerjena v veščine poznavanja družbenih procesov ter spletne analitike, rabe informacijsko-komunikacijskih tehnologij, sociološkega razumevanja posledice družbenih medijev in uporabe ter uvajanja internetnih tehnologij.

• Družboslovna informatika: Uporabna družboslovna informatika

Smer Uporabna družboslovna informatika je usmerjena v načrtovanje in zasnovo internetnih sistemov ter komunikacij, sodelovanje v razvoju sodobnih tehnologij in implementacijo digitalnih vsebin/storitev.

• Dobrodošli na spletnih straneh Katedre za družboslovno informatiko in metodologijo

Poslanstvo katedre je zagotavljanje odličnosti na področjih izobraževanja, raziskovanja in pri razvoju družboslovne informatike, družboslovne metodologije in družboslovne statistike.

• 10 razlogov za študij družboslovne informatike

Še ne veste na katero fakulteto bi se vpisali? Nihate med družboslovjem in naravoslovjem?

Katedra za družboslovno informatiko in metodologijo od leta 1984 uspešno izvaja program Družboslovna informatika, ki predstavlja prvi tovrstni študij v svetu. V študijskem letu 2018/19 bo začela z izvedbo novega programa družboslovne informatike, ki zaradi potreb bo bolj celovitem razumevanje internetnih tehnologij v sodobnih družbah ponuja študentom dve študijski smeri, in sicer Digitalne tehnologije in družba ter Uporabna družboslovna informatika.

Skladno s svojim poslanstvom Katedra svojim študentom nudi poglobljene teoretske temelje ter profesionalna znanja in veščine iz družboslovne informatike, metodologije in statistike, kar družboslovnim informatikom omogoča, da se na trgu dela kompetentno ukvarjajo z interakcijo med informacijsko-komunikacijskimi tehnologijami in sodobno družbo. Družboslovni informatiki se zaposlujejo v zasebnem in javnem sektorju,  ustanavljajo lastna podjetja ali pa se posvečajo znanstveno-raziskovalni dejavnosti. Opravljajo dela, kot so spletna analitika, optimizacija informacijskih sistemov in storitev, statistika in metodologija, tržno raziskovanje, raziskovalni management in svetovanje, poslovna analitika itd.

Predavatelji na Katedri so močno vpeti v različne aplikativne in temeljne nacionalne in mednarodne projekte, sodelujejo z različnimi zasebnimi in javnimi organizacijami doma in po svetu ter objavljajo v vodilnih svetovnih publikacijah in založbah.

Študijski programi 1. stopnje

Z naravo proti zasvojenosti z digitalnimi tehnologijami

Še vedno je smiselno biti pozoren na čas, ki ga otroci in najstniki preživijo na napravah z zasloni - vendar pa številni strokovnjaki ugotavljajo, da je bolj kot količina časa, ki ga mladostniki preživijo na digitalnih napravah, pomembno, kaj na njih počnejo.

13. julij 2020 | Obvestilo

Blub Blub Inc. išče produktnega analitika

Podjetje, ki z mobilno aplikacijo pomaga predšolskim otrokom po svetu (spre)govoriti, je bilo ustanovljeno pred tremi leti s strani enega naših bivših študentov. Danes so že ekipa tridesetih, ki trenutno išče eno osebo za produktno analitiko.

29. junij 2020 | Obvestilo, Možnosti za delo in študij

Okrogla miza Blockchain: Radikalizirati družbeno domišljijo

V okviru konferenčne serije MoneyLab pripravljajo dogodek, ki se bo posvetil potem, ki jih v razvoju tehnologije blockchain nismo - pa bi jih morda lahko - izbrali. Spletni prenos (z možnostjo zastavljanja vprašanj) bo v ponedeljek, 22. junija, ob 17. uri.

19. junij 2020 | Obvestilo

Prva ECPR Virtualna metodološka šola

Od 27. julija do 14. avgusta 2020 bo potekala prva ECPR Virtualna metodološka šola.

10. junij 2020 | Obvestilo

Za dijake in bodoče študente

10 razlogov za študij

Praksa

Študenti in diplomanti o študiju DI:

Blub Blub Inc. išče produktnega analitika

29. junij 2020 | Obvestilo, Možnosti za delo in študij

PhD positions at Interuniversity Center for Social Science Theory and Methodology (Netherlands)

ICS offers a postgraduate program for a small selection of excellent graduates.

25. april 2020 | Možnosti za delo in študij

Intervju: Jure Čuhalev

Soustanovitelj storitve prevoz.org, aktivist za odprto kodo, organizator konferenc.

8. maj 2020 | Obvestilo, Zaposlitev

Intervju: Andraž Zorko

Soustanovitelj družbe Valicon, ki je ena izmed vodilnih na področju javnomnenjskih raziskav.

7. april 2020 | Zaposlitev

asist. Miha Matjašič

Intervju z doktorskim študentom ter raziskovalcem, asist. Miho Matjašičem.

13. maj 2019 | Zaposlitev

Tutorstvo

Kaj je tutorstvo?

Sistematično vodenje študentov skozi študij, pri čemer pa se ne osredotočamo strogo na njihov akademski razvoj ali na težave pri študiju, temveč tudi na njihov osebnostni razvoj.

Namen tutorstva na FDV:

• Olajšati študentom vključevanje v akademsko okolje.
  • Usmerjanje študentov skozi študijski proces in svetovanje ob študijskih vprašanjih, ki se ob tem pojavljajo.
  • Seznanjanje študentov z načinom študija.
  • Obveščanje študentov o vseh zanje relevantnih spremembah pravil, vezanih na študijski proces.
  • Vzpostavljanje odnosov med sodelujočimi v izobraževalnem procesu.
  • Izboljševanje študijskih rezultatov.
  • Večja kakovost študija

Tutorji v študijskem letu 2019/2020:
Teja Gerjovič (UN)
Igor Martič (VŠ)