Katedra za kulturologijo je nastala leta 1994. Njeno poslanstvo je izvedba dodiplomskih, podiplomskih in doktorskih študijskih programov, ki obravnavajo področje kulture. Kultura tu sicer ni razumljena kot zgolj umetnost v ožjem smislu besede. Kulturološki programi pokrivajo tudi popularno kulturo, religije, identitete, življenjske sloge, estetiko ter najrazličnejše umetniške izraze (od uličnih kultur do visoke umetnosti). Vključene so tudi praktične vsebine (na primer menedžment v kulturi), ki študentom omogočajo, da pridobljena znanja uporabijo tudi v povsem konkretnih okoljih.
Da bi lahko naslovili raznolike vidike sodobnih kulturnih svetov, so kulturološki študijski programi zasnovani interdisciplinarno. V njih se tako srečujejo spoznanja in metodološki pristopi kulturnih študij, antropologije, religiologije, menedžmenta v kulturi, sociologije, filozofije ter drugih sorodnih humanističnih in družboslovnih disciplin.
Zaradi svoje odprtosti in interdisciplinarne širine so kulturološki programi v prvi vrsti namenjeni študentom širokih horizontov in zanimanj. Tudi zaposlitvene možnosti so široke, saj se diplomanti kulturologije s svojim znanjem udejstvujejo tako na polju kulture kot tudi na različnih drugih področjih (od dela v medijih, turizma in medkulturnega posredništva do promocije in publicistike). Še posebej pomembno je, da lahko s svojim poznavanjem kulturnih okvirov pomagajo pri prenosu novih tehnologij v prakso. Vsaka inovacija namreč mora – če želi biti uspešna – zadovoljiti tudi kakšno potrebo, za razumevanje tega, kaj je sploh je »cool« in kaj si bi potrošniki torej sploh lahko želeli, pa so usposobljeni zlasti kulturologi. Navsezadnje je potreba v prvi vrsti kulturna kategorija.