Aleš Črnič (1971) je leta 2002 doktoriral s področja družbenih ved (natančneje sociologije religije). Njegovi raziskovalni interesi, ki jih udejanja na Centru za preučevanje kulture in religije, so osredotočeni predvsem na znanstveno preučevanje sodobnih religijskih dogajanj, o čemer tudi predava na vseh treh stopnjah univerzitetnega študija, v zadnjih letih pa se ukvarja tudi s preučevanjem kulturnih in družbenih vidikov vegetarijanstva in veganstva. Je koordinator religiološkega modula izbirnih predmetov na dodiplomski stopnji in skrbnik doktorskega področja religiologije v okviru interdisciplinarnega univerzitetnega doktorskega programa Družboslovje in humanistika.
Je predsednik Slovenskega religiološkega društva, koordinator Regionalne religiološke mreže in pobudnik religiološke sekcije Slovenskega sociološkega društva, ki jo je vodil med 2004 in 2018. Od njene ustanovitve leta 2005 je urednik knjižne zbirke Kult, v okviru katere izhajajo monografske analize sodobnih religijskih, kulturnih in družbenih vprašanj.
Strokovno se je izpopolnjeval na Univerzi v Oxfordu in kot Fulbrightov gostujoči raziskovalec na Kalifornijski univerzi v Berkeleyu. Več kot desetletje je bil član predsedstva Mednarodnega združenja za preučevanje religije v Srednji in Vzhodni Evropi – ISORECEA, v katerem je po en mandat opravljal funkciji generalnega sekretarja in podpredsednika.
Od leta 2000 je izvedel na desetine javnih nastopov v elektronskih in tiskanih medijih (intervjuji, polemike ipd.) na temo sodobnih religijskih, kulturnih in družbenih dogajanj. Jeseni 2011 je iniciiral Državljansko tribuno za prostore svobode, ki je izvedla vrsto civilnodružbenih akcij. V letih 2012-2013 je bil (prvi) koordinator Svobodne univerze.