prof. dr. Monika Kalin Golob

Govorilne in uradne ure:
    Od 13. junija do 4. julija in 29. avgusta do 26. septembra bodo
    ob torkih med 10.00 in 11.00

Izredni študij po dogovoru.
    Prostor:
    AP 10
    Sodelovanje pri predmetih:

Dodiplomski študij
    Jezik in stil oglaševanja
    Obča stilistika
    Stilistika poročevalstva

Podiplomski študij
    Jezik in stil medijskih besedil
    Ekspertna področja:

Jezik in stil medijskih besedil ter oglaševanja
    Strokovno-znanstveno in poslovno-uradovalno sporočanje
    Jezikovna kultura, jezikovno načrtovanje, jezikovna politika
  • Dr. Monika Kalin Golob je redna profesorica za področje slovenskega jezika. Od 1992. je zaposlena na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani, kjer je (so)oblikovala predmete Jezikovna kultura 1 in 2, Obča stilistika, Stilistika poročevalstva ter Jezik in stil medijskih besedil (2. stopnja). Ob zadnjih treh omenjenih je tudi nosilka predmeta Jezik in stil oglaševanja.
           Diplomirala
    je leta 1992 na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani in pridobila strokovna naziva profesorica slovenskega jezika in književnosti ter univerzitetna diplomirana literarna komparativistka. Istega leta se je vpisala na podiplomski študij na Filozofski fakulteti, smer Slovenski knjižni jezik s stilistiko. Raziskovala je vprašanja jezikovne kulture kot teorije in prakse. Od 1. 10. do 31. 12. 1993 ji je bilo odobreno podiplomsko študijsko izpopolnjevanje na Filozofski fakulteti Karlove univerze v Pragi. Magistrski študij je končala junija 1995 z uspešnim zagovorom magistrske naloge Jezikovna kultura in jezikovni kotički (mentor prof. dr. Jože Toporišič, somentor prof. dr. Tomo Korošec). Doktorirala je 20. novembra 1998 z delom Jezikovno-stilni razvoj v slovenskih poročevalnih besedilih do začetka 20. stoletja (mentor red. prof. dr. Tomo Korošec).
           Na povabilo bavarske vlade je bila od februarja do avgusta 2000 na podoktorskem izpopolnjevanju in raziskovalnem delu v Münchnu. Leta 2007 je kot gostujoča profesorica predavala v Lizboni (Portugalska) in Zagrebu, leta 2008 pa na Filozofski fakulteti v Pragi (Karlova univerza) in zagrebški filozofski fakulteti.
           Sodelovala je v številnih raziskovalnih projektih v okviru Filozofske fakultete in Fakultete za družbene vede. Njena temeljna raziskovalna področja so stilistika (predvsem medijskih in oglaševalskih besedil), jezikovna kultura in jezikovno načrtovanje. S teh področij je objavila tri znanstvene monografije, več kot 50 znanstvenih člankov in delov monografij, številne strokovne prispevke, dva učbenika, delovni zvezek in tri strokovne monografije.
                Med letoma 2006 in 2011 ter 2015 in 2017 je bila prodekanja za študijsko področje, med 2011 in 2015 predstojnica Oddelka za komunikologijo. Od leta 2008 vodi raziskovalni Center za družboslovnoterminološko in publicistično raziskovanje (Inštitut za družbene vede FDV) ter je bila od 2012 do 2015 predsednica koordinacije Centra za jezikovne vire in tehnologije Univerze v Ljubljani (http://www.cjvt.si/) in Konzorcija za jezikovne vire in tehnologije.