Skoči do osrednje vsebine

Prihajajoči izzivi uporabe umetne inteligence


Sistemi umetne inteligence bliskovito napredujejo, kar ne vpliva le na tehnološki razvoj, ampak tudi na širšo družbo, saj že sedaj presega hitrost človeške zmožnosti dojemanja. To je zelo pomembno tudi z vidika etike, saj področje umetne inteligence razume zelo majhen krog ljudi v družbi, kar omejuje družboslovno analizo. Na pravnem regulacijskem področju so bili v zadnjem času narejeni pomembni koraki na ravni mednarodnih organizacij, a ključno vlogo še vedno igrajo posamezne države in njihovi interesi. Podobno je na področju obrambe in nacionalne varnosti, kjer uporaba umetne inteligence deluje kot napreden ojačevalec moči, ki je veliko bolj dostopen tudi nedržavnim deležnikom, kot so bili v preteklosti drugi prelomni sistemi. 

Na okrogli mizi z naslovom: Prihajajoči izzivi uporabe umetne inteligence, ki sta ga organizirala Katedra za obramboslovje Fakultete za družbene vede in Evro-Atlantski svet Slovenije so se tako govorniki kot tudi udeleženci na koncu strinjali, da je potrebnih še več podobnih razprav, saj le tako lahko razvijemo pravilne odzive. 

Na okrogli mizi so sodelovali: 

  •  dr. Marko Grobelnik, Institut Jozef Stefan
  •  prof. ddr. Rudi Rizman, Filozofska fakulteta UL
  •  prof. dr. Vasilka Sancin, predstojnica Katedre za mednarodno pravo, Pravna fakulteta UL 
  • prof. dr. Iztok Prezelj, predsednik EASS, Katedra za obramboslovje, Fakulteta za družbene vede UL

O izzivih, ki jih prinaša uporaba umetne inteligence, je več povedal tudi dekan, prof. dr. Iztok Prezelj, v videoposnetku na povezavi. 

Foto: Jelena Juvan

Prihajajoči izzivi uporabe umetne inteligence thumb

 

 

 

 


Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 11. november 2024 | v kategoriji: Dogodek