prof. dr. Zlatko Šabič

Govorilne in uradne ure:

Govorilne
    ure: sreda od 15-16:30.
    Office hours: Wednesday, 15:00-16:30.

Prostor:
    C 219
    Sodelovanje pri predmetih:

Dodiplomski študij
    Mednarodne organizacije
    Mednarodni odnosi
    Mednarodno varstvo okolja
    Praktikum - MO
    Struktura mednarodne skupnosti

Podiplomski študij
    Vladanje in mednarodni odnosi

Doktorski študij
    Politika in vladanje v Evropski uniji
    Ekspertna področja:
  • Zlatko Šabič is a Professor of International Relations. He currently serves as a Vice-Dean for International Co-operation. Professor Šabič was a member of the Steering Committee of the Standing Group of International Relations within the ECPR and is one of the founding fathers of the European International Studies Association, the largest network of international relations professionals in Europe (http://www.eisa-net.org/). His most recent book project was on "International Relations in Central Europe" (Palgrave 2012).

Areas of expertise: international relations, international organisations, international parliamentary relations, European institutions, the Western Balkans and international protection of environment.