prof. dr. Zlatko Šabič

Službeni telefon: 01/ 5805-198
    Email: is.jl-inu.vdf@cibas.oktalz
    Govorilne in uradne ure:
    V zimskem semestru sem pretežno odsoten in bom le občasno pregledoval elektronsko pošto.
    Zlatko Šabič

I am out of office for most of the winter semester and will only occasionally check my email.
    Zlatko Šabič

Prostor:
    C 219
    Sodelovanje pri predmetih:

Dodiplomski študij
    Evropske institucije
    Mednarodne organizacije
    Mednarodno varstvo okolja
    Praktikum - MO
    Struktura mednarodne skupnosti
    Zunanji odnosi EU

Podiplomski študij
    Vladanje in mednarodni odnosi
    Ekspertna področja:
  • Zlatko Šabič is a Professor of International Relations. He currently serves as a Vice-Dean for International Co-operation. Professor Šabič was a member of the Steering Committee of the Standing Group of International Relations within the ECPR and is one of the founding fathers of the European International Studies Association, the largest network of international relations professionals in Europe (http://www.eisa-net.org/). His most recent book project was on "International Relations in Central Europe" (Palgrave 2012).

Areas of expertise: international relations, international organisations, international parliamentary relations, European institutions, the Western Balkans and international protection of environment.