prof. dr. Petra Roter

Službeni telefon: 01/ 5805-384
    Email: is.jl-inu.vdf@retor.artep
    Govorilne in uradne ure:
    GU so ob sredah, od 17h do 18.30, lahko tudi po dogovoru. Zaradi izbruha virusa so GU prek skypa (petra.roter1 - pred GU me dodajte me svoje kontakte) oz. prek telefona, oboje po predhodnem dogovoru prek e-maila. Če ne uporabljate skypa, lahko GU potekajo tudi prek zooma (ob sredah).

Prostor:
    B 114
    Sodelovanje pri predmetih:

Dodiplomski študij
    Mednarodni odnosi
    Mednarodno varstvo človekovih pravic
    Mednarodno varstvo manjšin

Podiplomski študij
    Magistrsko delo
    Mednarodno upravljanje konfliktov
    Raziskovalni seminar iz mednarodnih odnosov
    Ekspertna področja:
    International Relations - international institutions, international norms and their implementation; minority rights - minority protection - diversity management; International conflicts - conflict management - post-conflict reconstruction; international protection of human rights

Mednarodni odnosi - mednarodne institucije (mednarodni režimi), mednarodne norme in njihova implementacija; manjšinske pravice - varstvo manjšin - upravljanje etnične heterogenosti; mednarodni konflikti - upravljanje konfliktov - pokonfliktna obnova; mednarodno varstvo človekovih pravic
  • Petra Roter is a Professor of International Relations at the University of Ljubljana, and the Head of International Relations department/chair at the Faculty of Social Sciences, where she teaches undergraduate and postgraduate courses on, among others, International Protection of Minorities, International Protection of Human Rights, International Conflict Management and Research Seminar in International Relations. She is a senior research fellow at the Centre of International Relations, Faculty of Social Sciences. She holds a PhD in International Relations from the University of Cambridge. She was a Visiting Scholar at Cambridge University (Department of Politics and International Studies) during the Michaelmas term in 2017. Previously, she was a GARNET Visiting Fellow at the Centre for the Study of Globalisation and Regionalisation at the University of Warwick, Visiting Research Fellow at the European Centre for Minority Issues in Flensburg (Germany) and a DAAD Fellow at the University of Tübingen (Germany). She is a Visiting Professor at the University of Padova where she teaches a postgraduate course on Human Rights in Practice (on diversity management), MA in Human Rights and Multi-level Governance. She regularly gives lectures on minority rights within the European Master in Human Rights and Democratisation in Venice. She is a member of the board of a joint doctoral programme Human Rights, Society and Multi-level Governance. She is a member of the scientific board of the Minority Rights Institute at the European Research EURAC, Bolzano/Bozen.

She is Slovenia’s national director for the European Master in Human Rights and Democratisation (Venice; EMA) and she co-ordinates the master programme in International Relations (in English) at the University of Ljubljana, Faculty of Social Sciences. She was elected to the European Inter-University Centre's Board (in 2014), and she was a member of the EMA Executive Committee for two terms (until Dec. 2015). She was re-elected to the Academic Curriculum Group in 2019/20.

She has taught on diversity management, minority protection and democratisation in Venice (EMA), at the University of Padua (MA programme in Human Rights and Multi-Level Governance), and in Trento/Budapest/Regensburg/Ljubljana (MA joint degree programme in Comparative Local Development).

She has written and co-edited books on minority protection, integration as applicable to new minorities, human rights protection and on the mapping of the new world order (Wiley-Blackwell, 2009, with T. Volgy, Z. Šabič and A. Gerlak). She has authored articles in the Journal of International Relations and Development, the Parliamentary Affairs, the Mediterranean Politics, the International Journal on Minority and Group Rights, the European Yearbook of Minority Issues, the Croatian International Relations Review, the Mediterranean Quarterly and Treatises and Documents. She has contributed book chapters to volumes published by Cambridge University Press, Oxford University Press, Routledge, Palgrave, Brill. She co-ordinated several EU-funded research projects at the Centre of International Relations, University of Ljubljana, and is a member of several editorial boards (European Journal of International Relations, Treatises and Documents, European Yearbook of Minority Issues). She served as a co-editor of the Journal of International Relations and Development (a SSCI-listed journal).

As an independent expert, she has co-operated with the OSCE High Commissioner on National Minorities, the Council of Europe and the UN Special Rapporteur on Minority Issues. She has been elected to the Advisory Committee of the Council of Europe’s Framework Convention for the Protection of National Minorities as an inpendent expert in respect of Slovenia. In November 2014, she was elected as the First Vice President of the Advisory Committee (for a period of two years), and in October 2016, she was elected as the President of the Advisory Committee for the period of two years (2016-2018). The Committee of Ministers of the Council of Europe has elected her to serve on the Advisory Committee in her second (and final ) 4-year term. She was a member of the Human Rights Commission in Slovenia and she served as an independent expert in a working group on minority protection in Slovenia.