Skoči do osrednje vsebine

Verjetnostni spletni CDI panel


Spletni način anketiranja je močno spremenil anketno raziskovanje in anketno industrijo. Spletne ankete so postale prevladujoč način anketiranja, hkrati s tem pa se je anketiranje tudi zelo poenostavilo, pohitrilo, pocenilo in postalo dostopnejše. Spletno anketo lahko danes razvije praktično vsak uporabnik interneta (ne le specializirane agencije kot pri osebnem ali telefonskem anketiranju). Posledično se je število anket skokovito povečalo. 

Na drugi strani postaja pridobivanje oseb v spletne ankete vse bolj težavno, predvsem zaradi upadanja sodelovanja, vse večjih stroškov (respondente je treba nagrajevati) ter zaradi zaostrovanja problematike zasebnosti. V tem okviru so nastali spletni paneli, kjer osebe v zameno za določeno nagrado pristanejo na redno sodelovanje v različnih spletnih anketah. S tem se izognemo potrebi po pridobivanju za vsako anketo posebej. Za zahtevnejše ankete v javnem, neprofitnem in akademskem sektorju pa so se v večini razvitih držav vzpostavili verjetnostni spletni paneli, ki osebe izberejo verjetnostno oziroma slučajnostno (npr. iz registra prebivalstva), in torej ne vključujejo nobenih prostovoljcev. 

CDI panel v letu 2024 šteje že 3.029 panelistov. Predstavlja osnovo za raziskave v akademskem in javnem sektorju, kjer se zahteva višja kakovost rezultatov. Zaradi verjetnostnega vzorca, razmeroma visokega sodelovanja in skrbne izvedbe namreč CDI panel z visoko verjetnostjo zagotavlja nepristranske anketne ocene populacijskih parametrov. Poslanstvo CDI panela je zagotavljati cenovno ugodno (neprofitno) infrastrukturo za izvajanje spletnih anket na osnovi verjetnostnega vzorca in najvišjih metodoloških standardov. 

CDI panel se izvaja na Centru za družboslovno informatiko Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani, ki med drugim razvija tudi orodje za spletno anketiranje 1KA

Več o tem si lahko preberete na povezavi

Posnetek zaslona 2024-11-07 125211
Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 07. november 2024 | v kategoriji: Raziskave