izr. prof. dr. Ilija Tomanić Trivundža

Službeni telefon: 01/ 5805-291
    Email: is.jl-inu.vdf@cinamot.ajili
    Govorilne in uradne ure:

GOVORILNE URE V POLETNEM OBDOBJU:

TOREK 27. 6.   12.-14h
    TOREK 4. 7.     12.-14h
    PONEDELJEK 28. 8. 11.-13h

Izdelki, ki naj bi bili popravljeni in ocenjeni do konca meseca avgusta morajo biti oddani po elektronski pošti 1. 8. 2017.

---------------------------------------------------------------------------------------------------
    OFFICE HOURS:

Prostor:
    B 207
    Sodelovanje pri predmetih:

Dodiplomski študij
    Diplomski seminar - KOM-MKŠ
    Javno mnenje
    Osnove komunikološkega raziskovanja
    Uvod v vizualno kulturo

Podiplomski študij
    Mesto in podoba
    Ekspertna področja:
    Vizualna kultura, fotografska teorija, dokumentarna in novinarska fotografija, filmske študije, javno mnenje, okvirjanje
  • Ilija Tomanic Trivundza is Assistant Professor at the Department of Media and Communication Studies at the Faculty of Social Sciences, University of Ljubljana (Slovenia).

His primary research interest spans across the field of visual communication with special focus on the social and political role of photography in contemporary mediated communication.

Prior to joining University of Ljubljana in 2003, he worked for three years in telecommunications industry. He obtained his PhD from University of Ljubljana on the topic of photojournalism and representations of national identity in 2010. Courses taught presently include: Introduction to Visual Culture, Public Opinion, Politics of Images, History of Documentary Photography, Introduction to Communication Research, and City and the Image.

His published articles and book chapters focus on photojournalism, framing of news, visual representations of otherness and collective identifications.

Ilija Tomanic Trivundza is currently Vice-President of the European Communication Research and Education Association (ECREA) and President of Slovene Communication Association. He has been Programme director and Project coordinator of the ECREA European Communication Research and Education Association Doctoral Summer School (Erasmus IP project, 2010-2012).

He is currently a co-editor of ECREA book series (published by Routledge), and a member of editorial board of journals Media Transformations, CM: Communication Management Quarterly, and The Central European Journal of Communication. He is also a co-editor of Fotografija magazine and has been involved in a number of educational and artistic projects organised by the magazine.

• Izbrane tuje objave:

• (2013) National Identity, Press Photography and the Temporal Depth of News. In: I. T. Tomanić, N. Carpentier, H. Nieminen, P. Pruulmann-Vengerfeldt, R. Kilborn, E. Sundin, T. Olsson (Eds.): Past, future and change: Contemporary analysis of evolving media scapes. Ljubljana: Faculty of Social Sciences, Založba FDV, pp. 221-234.
    • (2011) Dragons and arcades : towards a discursive construction of the flâneur. In: I. T. Tomanić, N. Carpentier, H. Nieminen, P. Pruulmann-Vengerfeldt, R. Kilborn, E. Sundin, T. Olsson (Eds.): Critical perspectives on the European mediasphere. Ljubljana: Faculty of Social Sciences, Založba FDV, pp. 71-81.
    • (2010) Slovene film, national identity and the celluloid hegemony of the mythical post-independence time. Cultural Studies 24 (5), pp. 662-689.
    • (2008) What third world? Changing photographic representation of international news in Slovene elite press (1980-2006). Westminster papers in communication and culture, 5(3), pp. 26-46.
    • (2006) Many voices, one picture : Photographic coverage of foreign news in Slovenian daily press (1980, 2004) Javnost 13 (2), pp. 21-40.
    • (2004) Orientalism as news: pictorial representations of the US attack on Iraq in Delo. Journalism 5 (4), pp. 480-499.

Osebna bibliografija