Skoči do osrednje vsebine

Transformacije javnosti v digitalni dobi

Pri založbi Anthem Press v Londonu je sredi julija izšla knjiga akad. Slavka Splichala o transformacijah (upodatkovljanju) javnosti v digitalni dobi z naslovom Datafication of Public Opinion and the Public Sphere: How Extraction Replaced Expression of Opinion.

Izhajajoč iz plodnih razprav o razsvetljenskih idejah javnosti, ki so dosegle vrhunec in so se hkrati končale v začetku 20. stoletja, Splichalova nova knjiga obravnava zgodovinske spremembe temeljnih pojavnosti javnosti: možnosti, pogoje in ovire za razvoj javne sfere, v kateri javnost ustvarja, artikulira in izraža javno mnenje s pomočjo refleksivne publicitete znotraj uveljavljene demokratične javne kulture. Knjiga obravnava splošno zgodovinsko pojmovno transformacijo od izražanja mnenja do oblikovanja javnega mnenja v javnomnenjskih poizvedbah in sodobnega ugotavljanja tega, kar ljudje mislijo ali hočejo z uporabo računalniško podprte analize velikega podatkovja in tehnologijo rudarjenja mnenj, ter s tem povezane družbene okoliščine in teoretska protislovja.

Recenzenti so o knjigi zapisali:

“Slavko Splichal’s book is an excellent, outstanding, highly important andextremely topical analysis of how datafication has colonised publicness, public opinion, and the public sphere. This work is a must-read for everyone who cares about democracy and is interested in how we can save democracy and democratic communication(s) from the threats they face today.” – Professor Christian Fuchs, author of “Social Media: A Critical Introduction” and “Communication and Capitalism: A Critical Theory.”

“Slavko Splichal’s book is based on a historical perspective. Splichal provides a brilliant analysis of the impact of technological advances (polling, data and opinion mining, algorithms) on publicness combined with an urgent call for more complex and critical empirical research. Thought-provoking in its best sense.” – Professor Dr. Christina Holtz-Bacha, Friedrich-Alexander-Universität School of Business, Economics and Society, Nüremberg.

“Slavko Splichal writes with impressive intellectual depth, raising critical questions about what he describes as the datafication of the public sphere. The great value of this book is its sensitivity to long-term historical trends that have prevented the public from realising its democratic potential.” – Stephen Coleman, Professor of Political Communication, University of Leeds, UK.

Zajeta slika4

Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 25. julij 2022 | v kategoriji: FDV