Skoči do osrednje vsebine

Ljudi v središče energetskih sprememb!

Posnetek zaslona 2022-08-19 114505

Konec aprila 2022 je v Bruslju in Antverpu vzporedno potekal dogodek ob zaključku projekta Ljudi v središče energetskih sprememb (v izvirniku: Putting People at the Heart of Energy Transitions), na katerem so poleg izvedbe različnih panelnih razprav in delavnic predstavili tudi končno poročilo, v katerem je razložen pomen družbenih inovacij kot orodja za lažji prehod med vrstami energije.

Cilj projekta Ljudi v središče energetskih sprememb je bil v sklopu kratkega poročila predstaviti nova spoznanja in priporočila, ki bodo v prihodnosti služila ljudem za lažji in uspešnejši prehod na bolj čiste energije. Poročilo je nastalo na podlagi raziskav, ki so bile izvedene pod okriljem štirih mednarodni projektov: NEWCOMERS, SocialRES, COMETS in SONNET –  posebna štiridelna naveza je tekom treh let v raziskovanju združila številne strokovnjake in strokovnjakinje širom držav EU. Slovenija je sodelovala v sklopu projekta NEWCOMERS s partnerji GEN-I, Consensus in Univerzo v Ljubljani, ki jo je zastopala profesorica Fakultete za družbene vede dr. Tanja Kamin.

V predstavljenem poročilu so se vsebinsko osredotočili na: raznolikost in pomembnost družbenih inovacij v energetskem sektorju, poglede in menja prebivalcev o takšnih družbenih inovacijah ter zajeli vse politike in institucije, ki soustvarjajo obravnavano področje. Pri tem so družbene inovacije energije opredelili kot inovacije, ki so trajnostno usmerjene v izboljševanje družbene blaginje in so zlasti pobuda za kolektivno ukrepanje, ki prinaša številne družbene koristi, kot je npr. podpora lokalnemu gospodarstvu, povečanje možnosti za zmanjšanje energetske revščine in dvig ozaveščenosti o trajnostni energiji ter spodbujanje energetske pravičnosti in socialne kohezije.

Celotno poročilo si lahko preberete v priponki.

Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 22. avgust 2022 | v kategoriji: FDV