Teden Evrope 2018

Teden Evrope 2018Fakulteta za družbene vede je osrednja slovenska družboslovna institucija, ki se znanstveno-raziskovalno in pedagoško ukvarja s področjem evropskih študij, zato v tednu Evrope pripravlja okrepljeno študijsko okolje za interdisciplinarno obravnavo aktualnih evropskih zadev.

Od 7. do 11. maja bo na FDV potekala množina predavanj, seminarjev, okroglih miz, delavnic in gostujočih predavanj uveljavljenih akademikov in praktikov s FDV, Slovenije in Evrope. Teden bo najbolj pester v sredo, 9. maja, prav na Dan Evrope, ko se ob 10h v Veliki dvorani FDV odvila okrogla miza na temo vseprisotnosti varstva okolja v evropskih politikah (v angleščini), nato pa se bo od 12h mogoče na Vrtu FDV okrepčati na evropskem pikniku pod pokroviteljstvom študentskih društev FDV. Slednja bodo popoldne sklenila z izvedbo več delavnic, ob 16h pa se bodo študentom v razpravi pridružili tudi evroposlanci.

Program tedna Evrope:

Ponedeljek, 7. 5. 2018

Od 10.00 do 12.00 v FDV-21

Gostujoče predavanje in okrogla miza: EU v luči uradnih statističnih podatkov, Statistični urad RS, izvajalci: Martin Bajželj, Polona Štrekelj, Tomaž Smrekar, Alenka Škafar Božič, Apolonija Oblak Flander (izr. prof. dr. Katja Lozar Manfreda pri predmetu Statistika)

Od 14.00 do 16.00 v FDV-7

(v angleščini)
Guest lecture and debate: A short history of freedom: has liberal democracy outlived its purpose? Matjaž Gruden, Head of Strategic Planning of Council of  Europe  (course International Protection of Minorities, assoc. prof. dr. Petra Roter)

Torek, 8. 5. 2018

Od 10.00 do 12.00 v FDV-5

Gostujoče predavanje: Vpliv CETA in TTIP na deležnike (izr. prof. dr. Matjaž Nahtigal, UP FM) pri predmetu Zunanji odnosi EU (izr. prof. dr. Ana Bojinović Fenko)

Od 12.00 do 14.00 v FDV-12

Predavanje: Komuniciranje v Evropi (prof. dr. Dejan Verčič pri predmetu Odnosi z javnostmi)

Od 16.00 do 20.00 v FDV-3  (v angleščini)

Gostujoče predavanje: Per Gahrton, nekdanji evroposlanec (izr. prof. dr. Damjan Lajh pri predmetu Uvod v analizo politik)

Sreda, 9. 5. 2018

Od 8.30 do 10.00, FDV-19

(v angleščini)

Seminar: White Paper on the Future of Europe 2025, pri predmeru Tuji strokovni jezik angleščina I (lekt. mag. Nina Bostič Bishop)

Od 8.30 do 10.00 v FDV-12 (v ruščini) Primerjava predsedniških volitev v Turčiji in Rusiji (Orban vs. Putin pri predmetu Tuji strokovni jezik ruščina III&IV (lekt. Larisa Gabrovšek)

Od 8.30 do 10.00, FDV-11 (v italijanščini)

Analiza Verhofstadtovega manifesta - Gli Stati Uniti d’Europa / Združene države Evrope (tema: Nove institucije za novo Evropo in evropski referendum) pri predmetu Tuji strokovni jezik italijanščina III&IV (lekt. dr. Nina Gorenc)

Od 10.00 do 12.00, Velika dvorana FDV

Okrogla miza: Mainstreaming Environment in EU policies (izr. prof. dr. Ana Bojinović Fenko). Gosti:

• dr. Marko Lovec, UL FDV CMO
  • dr. Per Gharton, švedski nekdanji MEP
  • Uroš Vajgl, MZZ RS, Sektor za okolje in podnebne spremembe
  • mag. Cvetka Poprask, alumni MO, mednarodno pravo voda

Ob 12:00 v FDV-7

Okrogla miza: študentska društva

Od 14.00 do 15.30 v FDV-16

Okrogla miza: Zakaj brati Marxa v. 21. stoletju? (Center za politično teorijo in Polituss). Gosti:

- prof. dr. Igor Lukšič (FDV),

- prof. dr. Bogomir Kovač (EF),

- doc. dr. Tibor Rutar (FF),

- asist. dr. Boštjan Nedoh (ZRC-SAZU).

Od 16.00 do 18.00

Velika dvorana

Razprava študentskih društev FDV s poslanci Evropskega parlamenta

Ob 18.00  Evropski piknik na vrtu pred FDV (študentska društva)