Kaj je mikrodokazilo?
Sistem mikrodokazil se skladno s smernicami in priporočili Sveta Evropske unije intenzivno uvaja v evropski izobraževalni prostor kot nova oblika dopolnjevanja (že formalno pridobljenega) znanja. Usposabljanja z mikrodokazili predstavljajo prilagojena krajša usposabljanja, ki posameznika opremijo s specifičnim znanjem, spretnostmi in kompetencami, ki naslavljajo trenutne potrebe trga dela, pa tudi družbene, osebne in kulturne zahteve spreminjajočega se okolja. Pridobljeno mikrodokazilo pa pomeni zapis učnih izidov na podlagi jasno definiranih standardov, ki jih posameznik doseže v krajšem časovnem obsegu.
Mikrodokazila dopolnjujejo in spodbujajo že pridobljena znanja v okviru formalnega izobraževanja in ne predstavljajo nadomestitve le-tega. V nasprotju z makrodokazili (diplome, certifikati, licence …), ki zahtevajo dolgo in poglobljeno dobo celovitega študija, se mikrodokazila osredotočajo na specifične kompetence in omejene učne izide, do katerih je mogoče priti v kratkem časovnem obdobju. Mikrodokazila torej ne nadomeščajo že pridobljenih kvalifikacij in diplom in v nobenem pogledu ne spodbujajo prehoda od celostnega formalnega izobraževanja h kratkotrajnemu učenju.
Na Univerzi v Ljubljani mikrodokazilo razumemo kot potrdilo kakovosti učenja, odličnosti, hitrega prenosa znanja in pridobivanja kompetenc na zaupanja vredni instituciji, ki prispeva k upravljanju z razvojem in tveganji našega časa. Poleg prenosa znanja Univerza namreč jamči za visoke standarde usposabljanja in kakovosti.
Za koga?
Usposabljanja so prilagojena specifičnim ciljnim skupinam – nekatera so zastavljena zelo široko in so ponujena več skupinam, druga pa so namenjena ozkim ciljnim skupinam, ki želijo pridobiti zelo specifična znanja. Usposabljanj se tako lahko udeležijo študentje, alumni, osipniki, zaposleni v podjetjih, zaposleni v javni upravi in druga splošna javnost.