Od 12. do 16. aprila 2023 se je skupina študentov sociologije in arhitekture udeležila ekskurzije Multidisciplinarni pristop k urbani transformaciji, ki je potekala pod strokovnim mentorstvom prof. dr. Marjana Hočevarja, izr. prof. dr. Matjaža Uršiča in asist. Domna Žalaca, v sodelovanju s študentskim sociološkim društvom SocioKlub,
Študenti sociologije so se udeležili izobraževalne ekskurzije, kjer so skozi interdisciplinarni pristop raziskovali urbano regeneracijo in vlogo kulturnih praks v oblikovanju mestnih prostorov.
1. dan: Leipzig in urbana regeneracija
Prva postaja je bila v Leipzigu, kjer so analizirali Spinnerei, primer transformacije industrijskega kompleksa v kulturni prostor. Osredotočili so se na proces urbane regeneracije, vlogo umetnosti in kulture v oživljanju postindustrijskih prostorov, in na medsebojni vpliv zgodovinskega ohranjanja ter sodobnih inovacij v urbani arhitekturi.
2. dan: Berlin in sodobni urbanizem
V Berlinu so s pomočjo arhitekta in publicista Boštjana Bugariča raziskovali projekt Hause der Statistik, ki simbolizira multidisciplinarno sodelovanje v urbanem planiranju. Sledil je obisk letališča Tempelhof ter diskusija o potencialu neizkoriščenih prostorov v urbanih okoljih. Pot jih je tudi pripeljala do Floating University, kjer so razpravljali o urbanih ekosistemih in priložnostih, ki jih mesto ponuja.
3. dan: Georg Simmel in mestni življenjski slog
Fokus se je usmeril na delo Georga Simmla, ki je s svojimi teorijami o "apatičnem odnosu" mestnih prebivalcev in vlogo denarja oblikoval naš pogled na sodobno mestno življenje. Obiskali so tudi mestne sinagoge in Judovski muzej, kjer so se poglobili v zgodovino judovske skupnosti v Berlinu.
4. dan: Politična in družbena zgodovina Nemčije
Obisk Humboldtove univerze in železniške postaje Friedrichstrasse je poudaril zapleteno zgodovino Nemčije, razdeljene med hladno vojno. Razpravljali so o vlogi migracij, nadzoru Stasija in politični delitvi. Obisk Kulturbrauerei in East Side Gallery pa je odprl teme o umetnosti kot obliki družbenega izražanja.
5. dan: Dresden in povojna prenova
Zaključek ekskurzije v Dresdnu je bil posvečen raziskovanju povojne prenove in urbanističnih strategij mesta, kar je ponudilo vpogled v procese obnove in razvoja mestnih struktur po katastrofalnih dogodkih.
Ekskurzija je predstavljala sinergijo znanj s področja sociologije in arhitekture, razkrivajoč kako se preteklost, kultura, umetnost in urbanizem prepletajo in oblikujejo naše dojemanje sodobnih mest.

Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 17. november 2023 | v kategoriji: Ekskurzije