Trajnostni razvoj in strateško načrtovanje: študija primera rabe umetne inteligence za pripravo izhodišč za podnebno nevtralno mesto do leta 2030 (AI@MissionCities)
V zimskem semestru 2023/2024 se je uspešno izvedel študentski projekt za trajnostni razvoj z naslovom »Trajnostni razvoj in strateško načrtovanje: študija primera rabe umetne inteligence za pripravo izhodišč za podnebno nevtralno mesto do leta 2030 (AI@MissionCities)«.
Pri interdisciplinarnem projektu so sodelovali študentje štirih različnih fakultet Univerze v Ljubljani, in sicer Jaša Potočnik in Luka Radičević (Fakulteta za družbene vede), Tomaž Terčič in Tadej Mavsar (Fakulteta za elektrotehniko), Nadja Balažic in Ela Manuela Erčulj (Biotehniška fakulteta) ter Hana Gabrijelčič in Larisa Omanović (Pravna fakulteta). Kot pedagoški mentorji so sodelovali doc. dr. Danijel Crnčec (FDV), dr. Tomi Medved (FE), doc. dr. Tjaša Pogačar (BF), doc. dr. Maša Kovič Dine (PF) in izr. prof. dr. Matjaž Uršič (FDV) ter kot delovni mentorji Nataša Jazbinšek Seršen (vodja Oddelka za varstvo okolja, Mestna občina Ljubljana), dr. Uroš Kerin (pomočnik direktorja področja za upravljanje s sredstvi in projekti ter vodjo diagnostično analitskega centra ELES) in prof. dr. Dunja Mladenić (vodja Odseka za umetno inteligenco, Institut "Jožef" Stefan).
Namen projekta je bil interdisciplinarno pristopiti k trajnostnemu razvoju in strateškemu načrtovanju doseganja podnebne nevtralnosti mest, in sicer prek študija primera rabe umetne inteligence za pripravo izhodišč za podnebno nevtralno mesto do leta 2030. Oblikovani sta bili dve interdisciplinarni ekipi študentov, ki sta si izbrali dva ločena raziskovalna problema in se pri tem osredotočili na primer mesta Ljubljana, ki je pristopilo k pobudi »Net Zero Cities«. Prva skupina (Nadja Balažic, Hana Gabrijelčič, Tadej Mavsar in Luka Radičević) se je osredotočila na t. i. hibridne oblike dela, kot dokaj atipičen ukrep, ko gre za doseganje trajnostnih ciljev. S »hibridizacijo« delovnega procesa so zajeli naslednje oblike dela: uvedbo štiridnevnega delovnega tedna oz. delovnika, možnost dela od doma in satelitske pisarne. Druga skupina (Jaša Potočnik, Tomaž Terčič, Ela Manuela Erčulj in Larisa Omanović) pa je obravnavala prometne izzive zelenega prehoda, zlasti z vidika zelenih parkirišč in parkirnih površin, pri čemer je bil poudarek na fotovoltaični kritini, zelenjenju, tehnični implementaciji, parkirnem upravljanju in pravni regulaciji. Obe skupini sta v zaključku projekta ob ugotovitvah in priporočilih za mesto Ljubljana pripravili tudi izhodišča za izvedbo primerljive analize za mesti Kranj in Velenje, ki sta enako kot Ljubljana pristopili k zgoraj omenjeni pobudi.
Rezultati projekta:
- Trajnostni razvoj in strateško načrtovanje: študija primera rabe umetne inteligence za pripravo izhodišč za podnebno nevtralno mesto do leta 2030 (AI@MissionCities), KONČNO POROČILO, januar 2024
- Trajnostni razvoj in strateško načrtovanje: študija primera rabe umetne inteligence za pripravo izhodišč za podnebno nevtralno mesto do leta 2030 (AI@MissionCities), POVZETEK, januar 2024
- PREDSTAVITEV; Hibridne oblike dela: satelitske pisarne, delo od doma, 4-dnevni delovnik (1. skupina), januar 2024
- PREDSTAVITEV: Prometni izzivi zelenega prehoda (2. skupina), januar 2024
Vsem sodelujočim, še posebej študentom, čestitamo za uspešno izveden projekt!
Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 09. april 2024 | v kategoriji: Obvestilo, Objave, Novice