Skoči do osrednje vsebine

Novice, vsebinske izpostavitve in objave raziskovalnega projekta MEMPOP


Na Centru za proučevanje kulture in religije trenutno gostimo praktikantko Martino Ricci, ki prihaja iz Scuola Superioire Meridionale (SSM), iz Univerze v Neaplju. Martina je doktorska študentka tamkajšnjega programa 'Globalne zgodovine in upravljanje', zanimajo pa jo muzeologija, predvsem vojni muzeji in mesta obeleževanja v državah bivše Jugoslavije. Na svojem usposabljanju se bo pridružila raziskovalnem projektu MEMPOP: Estetika in strategije spominjanja v popularni kulturi, ki je financiran s sredstvi ARIS (J7-50215) in HRZZ (IPS-2023-02-5149).

museums

Njena praksa bo usmerjena v raziskovanje načinov, prek katerih ljudska in popularna kultura pronica v muzejske postavitve, z namenom oblikovanja nacionalnih identitet v post-Jugoslovanski krajini. V naslednjih nekaj mesecih pričakujte kakšno vabilo na njeno predavanje, kjer nam bo povedala več o svojih tekočih raziskovalnih izsledkih.

Ostali člani raziskovalnega projekta MEMPOP pa so bili v prejšnjem letu dejavni v več ozirih: lansko pomlad je hrvaški del ekipe zavihal rokave ter si roke umazal z barvo. Na zidovih Filozofske fakultete (Univerza v Rijeki) je tako nastal mural. Še vedno je tam! Za vse tiste, ki v bližnji prihodnosti ne načrtujete izleta v Rijeko, pa si ga lahko ogledate s konicami svojih prstov na mobilnih ekranih - klik na povezavo.

FF_Mural_014

Tik pred začetkom poletja je slovenski del ekipe priredil dvodnevno mednarodno delavnico z naslovom MEMPOP Loading: Popularna kultura, spomin in kulturne študije v regionalni perspektivi, ki jo je gostila Fakulteta za družbene vede. Dogodek je bil zasnovan kot izmenjava izkušenj, mnenj in praks, povezanih z raziskovanjem in izobraževanjem na področju kulturnih študih v srednji in jugovzhodni Evropi, ter kot pobuda za krepitev in izboljšanje čezmejnega in regionalnega sodelovanja. Imel pa je tudi še eno dodatno prijetno plat, saj je namreč služil praznovanju 30. obletnice tukajšnjega Oddelka za kulturologijo.

mempopload_rozi

MEMPOP člani poleti in v začetku lanske jeseni niso počivali, ampak so se z različnimi oblikami prispevkov udejstvovali na konferencah in tudi predavali. Dve članici slovenskega dela zasedbe (in njuna prispevka) smo imeli priložnost zaslediti na mednarodnem simpoziju Vojna in mir na zaslonih, ki ga je septembra 2024 organizirala Akademija za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani. V podobnem obdobju smo bili deležni tudi obrisov dveh raziskovalnih potopisov iz terena dveh hrvaških članic: prvega iz Veloj Luce na Korčuli ter drugega iz Trsta in Rima.Ni trajalo dolgo, pa se jim je priključil še tretji, z vojno obarvanimi murali.

Vukovar

Konec leta 2024 je bil praznično obarvan: dve različni priznanji za posebne dosežke sta bili podeljeni MEMPOP raziskovalnemu vrhu. Hrvaškemu vodji raziskovanja je novembra 2024 Univerza v Rijeki podelila častni naziv 'raziskovalni profesor', decembra 2024 pa je bila s priznanjem za izjemne dosežke na področju dviga ugleda fakultete nagrajena še raziskovalna vodja slovenskega dela projekta.

Leto 2024 se je sklenilo s tiskovno konferenco ob izidu monografije Alpenecho: Slovenska narodnozabavna glasba v sodobnih, kulturnih, političnih in medijskih kontekstih (Založba FDV), na kateri so se eni izmed zdajšnjih članov projekta MEMPOP s svojimi ugotovitvami predstavili širši slovenski javnosti. Projekta Alpenecho in MEMPOP sta si menda nekoliko v sorodu - v raziskovalnem smislu bi si lahko bila vsaj bratranca.

naslovnica_kult_alpenecho

V preteklem letu 2024 so bili nekateri MEMPOP člani intervjuvani, spet drugi so se aktivno udeleževali javnih okroglih miz in konferenc. Večina jih je bila tako ali drugače pisoče razpoloženih, v kolikor njihovih komentarjev niso iskali osrednji mediji. Do celotne zbirke objav in poobjav raziskovalnega projekta MEMPOP lahko dostopate preko te povezave.

 


Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 04. februar 2025 | v kategoriji: Obvestilo, Objave, Aktualno, Projekti, Možnosti za delo in študij, Vtisi, Novice, Mobilnost