Center za socialno psihologijo (CSP) je bil ustanovljen leta 1994 in je integralni del Inštituta za družbene vede na Fakulteti za družbene vede. V okviru CSP se izvajajo temeljni, aplikativni in razvojni raziskovalni projekti analiz procesov, praks in insititucij, ki sodijo v mikrosfere vsakdanjega življenja.
Osnovna raziskovalna usmeritev Centra je kritično in emancipatorno raziskovanje tistih področij, ki so bila dolgo podcenjena v znanstveni in politični javnosti. Teme kot so vsakdanji svet, vsakdanje življenje, življenjski potek so namreč postale šele v zadnjem desetletju pomembne in ponekod prednostne teme družboslovnih znanosti. Refleksivna modernizacija, zlom velikih industrijskih sistemov, svobodni trg, so povzročili, da se kreativni elementi same produkcije v tendenci pomikajo v vsakdanjost, zasebnost, prosti čas, da se ukinja ostra delitev na javnost/zasebnost, delovni/prosti čas, delovno mesto/gospodinjstvo.
Usmeritev k temam vsakdanjega življenja zahteva tudi spremembe metodologije družboslovnega raziskovanja; od kvantitativnih h kvalitativnim metodam; intervjujem, fokusnim skupinam, analizam diskurzov, študijam primerov, biografij, interakcijskih strategij, ki temeljijo na raziskovanju prikrite vsebine in form vsakdanjega ravnanja ali konkretnih življenjskih dogodkov.
Članice Centra sodelujemo tudi v različnih razvojnih projektih, kot so nacionalne strategije socialnega razvoja, izobraževanja in usposabljanja in pri pripravi znanstvenih in strokovnih podlag za različne politike (družinske, socialne, prebivalstvene, izobraževalne, zaposlovalne). Hkrati sodelujemo na dodiplomskem in podiplomskem študiju na Fakulteti za družbene vede in Fakulteti za socialno delo. Članice CSP pomembno prispevamo v domačo in mednarodno zakladnico znanja s svojimi objavami v znanstvenih in strokovnih revijah in knjigah, s predstavitvijo referatov na znanstvenih konferencah ter s sodelovanjem v mednarodnih raziskovalnih projektih in mrežah.