Na Fakulteti za družbene vede, Centru za družboslovno informatiko je 28. septembra 2023 v sodelovanju s SURS in NIJZ potekal tradicionalni letni posvet Spletni paneli in kombinirani načini anketiranja. Program so sestavljale predstavitve iz Statističnega urada (SURS), Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in Centra za družboslovno informatiko (CDI) ter skupna razprava.
Namen dogodka je bil izmenjava izkušenj in spoznanj o najnovejših trendih s področja zbiranja, analize in primerjave anketnih podatkov v slovenskem in tudi mednarodnem prostoru.
Izvajalci anketnih raziskovanj so kot dobre prakse za spodbuditev sodelovanja v anketah izpostavili pomen motiviranih in angažiranih anketarjev, kakovostnih vprašalnikov in uporabo QR kod na dopisih za respondente.
Na temo profilov dajalcev podatkov in (ne)sodelovanja v anketah je SURS kot možna področja izboljšave za sodelovanje v anketah izpostavil klasično pisno komunikacijo (skrajšana besedila, uporaba piktogramov in jasne osnovne informacije o raziskavah), počasne odzive na informacije s terena, uporabnost spletne strani, organizacijo dela in slabo poznavanje SURS med mladimi. Izdelal je tudi analizo oseb, ki so vključena v statistična raziskovanja (t. i. persone) in za vsako predstavil dejavnike, ki so pomembni za njeno sodelovanje v anketah. Kot pomembne smernice za naprej je izpostavil nadgradnjo internih procesov, komunikacijo, prilagojeno generacijam, ter spremljanje in analizo neodziva.
Tudi NIJZ je delil svoje izkušnje z izvedbo raziskav v zadnjih treh letih. Izpostavljen je pomen sodelovanja in izmenjave mnenj ter izkušenj vseh sodelujočih, vključno z naročnikom, izvajalcem, anketarji in izbranimi osebami. Ugotavljajo, da spletni paneli za hitre ocene odlični, da so poštne ankete zaradi pandemije spet “in”; tudi najmlajše skupine rade sodelujejo, so pa poštne ankete precej drage. Zanimiva je ugotovitev, da sodelujoči v raziskavah o zdravju bolj cenijo rezultate in izvide kot pa praktične nagrade.
SURS je predstavil tudi Mednarodni projekt Implementacija pametnega raziskovanja (Smart Survey Implementation - SSI), katerega strateški cilj je inovativna in zmogljiva statistična produkcija. Projekt bo skozi raziskovanje Načini zbiranja podatkov po meri ljudi (NZP) preveril naklonjenost respondentov uporabi pametnih funkcionalnosti, rezultati pa bodo znani 2024.
Na CDI je bilo razvito odprtokodno orodje za uteževanje in analizo anketnih podatkov. Primerjane pa so bile tudi ocene spremenljivk spletnih verjetnostnih panelov z uradnimi ocenami SURS in NIJZ ter z ocenami neverjetnostnih (komercialnih) spletnih panelov. Glavni dejavniki, ki lahko privedejo do razlik med ocenami so sicer način anketiranja, časovno trajanje anketiranja in nagrade. Analizirani so bili tudi stroški verjetnostnih panelov na enoto točnosti v primerjavi s komercialnimi, ki so približno enkrat cenejši. V splošnem pri večjih anketah neverjetnostni spletni paneli z večjimi vzorci (na račun nižjih stroškov) ne morejo kompenzirati pristranskosti. Za kakovosten neverjetnostni spletni panel je zato bistveno, da prepreči pristranskost ocen. Potencial verjetnostnih spletnih panelov v primerjavi z uradnimi anketami bo podrobneje raziskan v okviru projekta Verjetnostni spletni paneli v državni statistiki za osebe in gospodinjstva.
Foto utrinke z dogodka objavljamo v spodnji galeriji, na voljo pa je tudi program posveta ter pripadajoča gradiva predstavitev.
Udeležencem se zahvaljujemo za prijetno druženje in zanimive razprave ter upamo, da se vidimo ponovno naslednje leto!