Panel 1KA: objavljeno je končno poročilo o uporabi umetne inteligence v Sloveniji 2024
V okviru verjetnostnega 1KA panela, ki anketirance izbira slučajnostno iz Centralnega registra prebivalstva, je bila junija 2024 izvedena raziskava (n = 869) o umetni inteligenci (UI)* ter generativni umetni inteligenci (GenUI)**
Glavne ugotovitve raziskave so naslednje:
- GenUI je v zadnjih 3 mesecih uporabljalo 25 % uporabnikov interneta v Sloveniji.
- Vzorec uvajanja GenUI je podoben kot ob vzponu interneta pred tremi desetletji: spol (moški: 30 %), urbanost (Ljubljana: 42 %), intenzitete rabe interneta, starost – med 18-19-letniki je delež 76 % (študenti: 90 %), med starejšimi od 70 let 5 % – ter izobrazba: med osebami z manj kot srednjo šolo je le 2 % uporabnikov. Nakazuje se torej novi val digitalnega razkoraka. Navedeni dejavniki se pojavljajo kot vir razlik tudi pri nadaljnjih analizah poznavanja, uporabe in stališč glede GenUI (npr. navdušenje nad GenUI).
- Glavna razloga za uporabo GenUI sta radovednost (95 %) in raba v zasebne namene (82 %). Dnevni uporabniki GenUI (9 %) predstavljajo zaenkrat le 2 % vseh uporabnikov interneta. V smislu vsakodnevne rabe se še vedno nahajamo v zgodnji fazi posvajanja GenUI.
- Večina uporabnikov GenUI uporablja zgolj eno (38 %) ali dve orodji (39 %).
- Primerjave z raziskavami v ZDA kažejo, da slovenski uporabniki glede rabe GenUI ne zaostajajo, kažejo pa nižje zavedanje potencialov GenUI, predvsem pa so manj zaskrbljeni glede razvoja GenUI. V Sloveniji je zaskrbljenih le 36 %, kar je bil delež zaskrbljenih v ZDA v letu 2021; v letu 2023 je bilo v ZDA zaskrbljenih že 52 %.
- Uporabniki so pri uporabi rezultatov GenUI zelo previdni; prepričani so tudi, da jih znajo pravilno uporabljati ter kritično ovrednotiti (strinjanja na lestvici 1-5 so 4.0). Enako izrazito (4.1) so mnenja, da morajo biti vsebine, generirane z GenUI, jasno označene.
- Uporabniki rezultatom GenUI zaupajo bistveno manj kot strokovnjakom (2.3). Nižje zaupanje je tudi v pogledu diskriminacije (2.9) in varovanja osebnih podatkov (2.8).
- Respondenti se strinjajo, da bo UI v naslednjih 3-5 letih pomembno spremenila življenje (3.5). Da bo v petih letih bolj ali manj spremenila večino dela, ki ga trenutno opravljajo za plačilo, meni 48 % respondentov, 6 % je povsem prepričanih. Skoraj desetina uporabnikov GenUI že dnevno uporablja GenUI, da hitreje opravijo delo na delovnem mestu.
- Glede prepovedi rabe UI v izobraževanju (3.0) so respondenti razdeljeni na dva enaka dela, izrecno pa tako prepoved podpira kar 29 % respondentov. Tudi splošna prepoved uporabe UI ima določeno podporo (2.5), izrecno pa splošno prepoved podpira 11 %.
- Med uporabniki GenUI večina (56 %) še ni slišala za Akt EU o UI, 3 % pa ga dobro pozna.
----------------------
*UI je opredeljena kot »zmožnost stroja, da izkazuje človeške lastnosti, kot so mišljenje, učenje, načrtovanje in kreativnost« (Evropski parlament).
**GenUI je opredeljena kot »uporaba UI za ustvarjanje novih vsebin, besedil, slik, glasbe, zvoka, videa, kode ipd.« (Evropska komisija).
Celotno raziskavo si lahko preberete na
povezavi.
Foto: delovno gradivo Umetna inteligenca v Sloveniji 2024: uporaba in stališča