Nov znanstveni članek »Psychological outcomes of eCare technologies use for informal carers: A scoping study«

Kaja Smole Orehek, doc. dr. Simona Hvalič Touzery, doc. dr. Andraž Petrovčič, izr. prof. dr. Vesna Dolničar (Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede, Center za družboslovno informatiko) in izr. prof. dr. Matjaž Debevc ter doc. dr. Ines Kožuh (Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko) so pripravili znanstveni članek z naslovom »Psychological outcomes of eCare technologies use for informal carers: A scoping study«, ki je trenutno v tisku v reviji Gerontechnology.

Glavni cilj znanstvenega članka je bil pregled psiholoških učinkov, ki se pojavijo in so prisotni pri uporabi storitev eOskrbe med neformalnimi oskrbovalci. V pregled literature so bili vključeni recenzirani članki, napisani v angleškem jeziku, vključeval pa je 16 študij, ki so bile objavljene po letu 2013. Iskanje podatkov je potekalo oktobra 2017, v sledečih podatkovnih bazah: Academic search complete, Scopus, ProQuest in Science Direct. Identificiranih je bilo šest psiholoških učinkov (pomirjenost, zagotovilo, da je s starejšo osebo vse v redu, tesnoba, depresija, stres in breme). Izmed teh so bili 37-krat omenjeni pozitivni učinki uporabe storitev eOskrbe na neformalne oskrbovalce, negativni pa  osem-krat, kar nakazuje pozitivne prevladujoče učinke uporabe storitev eOskrbe za neformalne oskrbovalce. Pojav tako pozitivnih kot negativnih učinkov uporabe nakazuje potrebo po nadaljnjih raziskavah storitev eOskrbe v neformalni oskrbi, na primer, ali storitve eOskrbe dejansko odgovarjajo na potrebe starejših oseb in neformalnih oskrbovalcev.

Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 18. april 2019 | v kategoriji: Publikacije