Skoči do osrednje vsebine

Člani Centra za družboslovno informatiko objavili članek v reviji Information, Communication & Society


Dr. Andraž Petrovčič, dr. Bianca Reisdorf, dr. Vasja Vehovar in Jošt Bartol so v eni najpomembnejših revij s področja komunikologije in internetnih študij, Information, Communication & Society, objavili izvirni znanstveni članek z naslovom »Disentangling the role of algorithm awareness and knowledge in digital inequalities: an empirical validation of an explanatory model«.

Algoritmi imajo danes pomembno vlogo v številnih z internetom povezanih storitvah. Uporabljajo se denimo za odbiranje spletnih vsebin, prilagajanje oglasov, načrtovanje poti in še veliko več. Njihova uporaba je že tako samoumevna, da se jih uporabniki interneta pogosto sploh ne zavedajo. Še posebej ne tisti uporabniki, ki imajo nizko splošno raven internetnih veščin in malo izkušenj z uporabo interneta za različne aktivnosti (npr. spletno nakupovanje, ustvarjanje vsebin). To pa je lahko velika težava, saj algoritmi vseeno vplivajo na naše delovanje na internetu in s tem posredno sooblikujejo naše razumevanje informacij na in izven spleta.

V pričujoči študiji so zato avtorji raziskovali povezavo med digitalnimi neenakostmi ter zavedanjem in razumevanjem algoritmov. Predpostavili so, da posameznikove možnosti dostopa do interneta in internetne veščine povečajo tako zavedanje kot razumevanje algoritmov, vse to skupaj pa vodi v bolj raznolike uporabe interneta in posledično več pozitivnih posledic uporabe interneta. Na osnovi teh razmislekov so razvili konceptualni model in ga testirali na reprezentativnem vzorcu (N = 802) internetnih uporabnikov iz Slovenije, starih 18 let ali več. Ocena modela z metodo strukturnega modeliranja enačb je potrdila večino hipotez in pokazala, da sta zavedanje in razumevanje algoritmov pomembna dejavnika digitalne vključenosti. Rezultati te študije tako kažejo, da moramo za zmanjšanje digitalnih neenakosti nujno nasloviti tudi vrzeli med zavedanjem in razumevanje algoritmov na spletu.

Študija je bila izvedena v okviru raziskovalnih projektov J5-2558 (Posledice posredne uporabe interneta za internetne veščine starejših), V5-2275 (Digitalne neenakosti in starejši odrasli v Sloveniji) in BI-US/22-24-055 (Digitalna vključenost in dolgoživa družba v postpandemičnem času), raziskovalnega programa P5-0399 (Raziskovalni program Internetno raziskovanje) ter doktorskega usposabljanja Jošta Bartola, ki je vključen v program »Mladi raziskovalci«.

Galerija


Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 14. junij 2024 | v kategoriji: Obvestila, Publikacije