Slovensko poslovno okolje izgublja prednosti za privabljanje tujih neposrednih investicij
Raziskava 'Tuji investitorji o slovenskem poslovnem okolju' za leto 2024, ki sta jo za Javno agencijo SPIRIT Slovenija pripravili prof. dr. Andreja Jaklič in asist. dr. Iris Koleša s CMO na FDV UL, je pokazala, da se ocene slovenskega poslovnega okolja med tujimi investitorji slabšajo. Za več kot 11 % glede na napovedi iz leta 2022 so upadli širitveni načrti tujih investitorjev v Sloveniji. Zmanjšala se je tudi vloga slovenskih podjetij v multinacionalnih mrežah, vendar slovenska podjetja v teh mrežah še vedno večinoma igrajo razvojno vlogo.
Kot ključno prednost slovenskega okolja tuji investitorji skladno s tem izpostavljajo predvsem visoko kvalificirane kadre, njihovo strokovnost in znanje. Med prednostmi pogosto omenjajo tudi geografsko lego in dostop do dodatnih trgov, pri čemer navajajo, da prednosti lokacije izginjajo. Glavne ovire za poslovanje podjetij s tujim kapitalom v Sloveniji ostajajo dolgotrajni in zapleteni birokratski postopki ter administrativne ovire, neugoden davčni sistem in politika (sploh visoke davčne obremenitve dela) ter kompleksna in spremenljiva zakonodaja (še posebej delovna in davčna zakonodaja). Podjetja so kritična tudi do negativnega odnosa do podjetij in podjetništva, ki je prisoten v družbi, ter do podpornih institucij, pri čemer si želijo njihovo večjo strokovnost in odzivnost, pa tudi profesionalnost in odgovorno delovanje politikov.
Anketirana podjetja za leto 2025 sicer načrtujejo zmerno rast in širitev v Sloveniji in drugje, pri čemer je zabeležen velik upad načrtov širitve dejavnosti v Sloveniji (predvsem na račun načrtovanja nespremenjenega obsega dejavnosti). Delež podjetij s širitvenimi načrti v Sloveniji je padel pod 20 % – prvič po letu 2010. Več kot 14 % podjetij načrtuje tudi selitev (dela) dejavnosti iz Slovenije. Med podjetji, ki načrtujejo selitev, so predvsem velika in proizvodna podjetja ter pretežni izvozniki.

Več informacij o rezultatih najdete v povzetku raziskave 'Tuji investitorji o slovenskem poslovnem okolju 2024' (vir: Jaklič in Koleša, 2024).
O raziskavi: Raziskava 'Tuji investitorji o slovenskem poslovnem okolju' je vse od leta 2008 med rednimi letnimi aktivnostmi, s katero spremljamo izkušnje podjetij z vsaj 10-odstotnim tujim deležem v kapitalu s slovenskim poslovnim okoljem. Raziskava tradicionalno preverja motive, izzive in načrte tujih investitorjev pri poslovanju v Sloveniji ter njihovo (ne)zadovoljstvo z obstoječimi podpornimi storitvami. Prav tako so v raziskavo zajeta vprašanja o mednarodnih širitvenih načrtih podjetij. Od leta 2016 raziskava vključuje tudi dodaten tematski sklop glede na aktualno dogajanje v mednarodnem poslovnem okolju in trende v mednarodnem poslovanju. Leta 2024 je bil ta osredotočen na izzive, priložnosti in ukrepe, povezane z razvojem umetne inteligence in kibernetsko varnostjo ter trajnostnim razvojem.
Predlog navajanja vira: Jaklič, Andreja & Koleša, Iris (2024). Tuji investitorji o slovenskem poslovnem okolju 2024: povzetek ugotovitev raziskave o tujih neposrednih investicijah. Center za mednarodne odnose na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani: Ljubljana.
Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 13. januar 2025 | v kategoriji: Obvestila