Digitalna preobrazba spreminja način dela in poslovanja, pri čemer digitalne komunikacijske tehnologije (DCT) postajajo ključno orodje v notranjem komuniciranju organizacij. Kljub njihovi vse večji uporabi doslej ni bilo na voljo ustreznega orodja za merjenje, kako zaposleni sprejemajo te tehnologije. Razumevanje odnosa zaposlenih do digitalnih orodij pa je ključno za uspešno uvedbo in izkoriščanje teh tehnologij v podjetjih in drugih organizacijah.
Raziskovalci so razvili lestvico DICAS (Digital Communication Acceptance Scale), ki pomaga oceniti, kako zaposleni sprejemajo digitalno komuniciranje. Model DICAS se osredotoča na šest ključnih dejavnikov:
1. Olajšanje interakcije – kako tehnologije izboljšujejo sodelovanje in komuniciranje.
2. Zaskrbljenost – koliko zaposlene skrbi zasebnost in varnost podatkov.
3. Pričakovan napor – kako preprosta ali zahtevna je uporaba teh orodij.
4. Pričakovana učinkovitost – kako digitalna orodja vplivajo na produktivnost.
5. Pogoji za uporabo – ali imajo zaposleni ustrezno podporo in vire za učinkovito uporabo.
6. Družbeni vpliv – kako sodelavci in nadrejeni vplivajo na sprejemanje digitalnih orodij.
Raziskava predstavi orodje za merjenje in izboljšanje digitalnega komuniciranja. Z razumevanjem kje zaposleni vidijo priložnosti in ovire, lahko organizacije prilagodijo svoja digitalna orodja, izboljšajo usposabljanja in povečajo sprejemanje novih tehnologij. S tem lahko okrepijo sodelovanje, zmanjšajo stres pri zaposlenih in povečajo splošno učinkovitost delovanja.
Instrument in njegova objava sta nastala v sklopu raziskovalnega projekta »Kako digitalizacija internega komuniciranja vpliva na zavzetost zaposlenih in posledično na njihovo zaznavanje kakovosti življenja.« Projekt na Fakulteti za družbene vede vodi predstojnik Centra za marketing in odnose z javnostmi prof. dr. Dejan Verčič.
Več o raziskavi o merjenju sprejemanja digitalnih komunikacijskih tehnologij na delovnem mestu s strani zaposlenih, ki je nastala v soavtorstvu prof. dr. Ane Tkalac Verčič z Univerze v Zagrebu, prof. dr. Sabine Einwiller z Univerze na Dunaju, prof. dr. Ralpha Tencha z Univerze Beckett v Leedsu in prof. dr. Dejana Verčiča z Univerze v Ljubljani si lahko preberete na povezavi.
Foto: rawat yapathanasap

Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 25. marec 2025 | v kategoriji: Raziskave