Spodbujanje duševnega zdravja in dobrega počutja med mladimi oskrbovalci v Evropi
Skrbstvene obveznosti otrok in mladih lahko negativno vplivajo na psihološko prilagajanje in predstavljajo izziv pri usklajevanju obveznosti z izobraževanjem, kariero in osebnim življenjem. Približno 4-8 % otrok in mladih, starih od 10 do 24 let, v EU skrbi za družinske člane. Prevzemanje skrbstvenih obveznosti v razvojni fazi je še posebej povezano z negativnim vplivom na psihološko počutje oskrbovalcev. Mladim predstavlja izziv tudi pridobivanje izobrazbe, kar negativno vpliva na njihovo zaposljivost in posledično na njihov socialno-ekonomski status.
V znanstvenem članku so predstavljeni rezultati evalvacije primarne preventivne intervencije, za izboljšanje duševnega zdravja in dobrobiti mladih oskrbovalcev, starih od 15 do 17 let, v šestih evropskih državah (Italiji, Sloveniji, Švedski, Švici, Nizozemski in Združenem kraljestvu). Članek prinaša pomemben vpogled v potrebe mladih oskrbovalcev in ponuja temelj za razvoj učinkovitih podpornih programov, namenjenih izboljšanju njihovega duševnega zdravja ter dobrobiti.
Več o članku prof. dr. Valentine Hlebec, asist. Irene Bolko, prof. dr. Tatjane Rakar in drugih sodelujočih avtorjev o spodbujanju duševnega zdravja in dobrega počutja med mladimi oskrbovalci v Evropi (ang. Promoting Mental Health and Well-Being Among Adolescent Young Carers in Europe: A Cross-National Randomized Controlled Trial Study) si lahko preberete na povezavi.
Foto: MDPI
Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 13. november 2024 | v kategoriji: Raziskave