Skoči do osrednje vsebine

Mladi se večinoma zavedajo digitalne obdelave svojih podatkov in kaj to pomeni za njihovo zasebnost


Spletna zasebnost otrok in mladih je vse bolj ogrožena zaradi upodatkovanja digitalnega sveta, kar postaja vse pomembnejše vprašanje pri oblikovanju politik. Razumevanje tega, kako mladi dojemajo spletno zasebnost in kaj želijo za njeno zaščito, je ključno za oblikovanje učinkovitih in pravicam prijaznih političnih rešitev. Članek raziskuje dojemanje mladih v štirih državah in ugotavlja, da imajo prefinjeno razumevanje spletne zasebnosti ter jasne in trdne ideje o njenem izboljšanju. Skrbi glede zasebnosti in želene zaščite mladih so pogosto povezane z njihovim družbenopolitičnim okoljem ter stopnjo zaupanja v upodatkovanje.

Sodelujoči v raziskavi so se večinoma zavedali načinov, kako jih digitalni svet spreminja v podatke, in kaj to pomeni za njihovo zasebnost. Vendar pa razširjenost te prakse ni pripeljala do enostavnega zavračanja ali močnih zahtev po večji zasebnosti. Namesto tega se je zdelo, da otežuje zamišljanje izvedljivih ali realističnih alternativ glede njihove spletne zasebnosti. Kljub temu je mladim na vseh raziskovalnih lokacijah uspelo jasno izraziti nabor načel zasebnosti, za katere so verjeli, da bi morala urejati digitalni svet.

Primerjalno gledano so se ta načela v veliki meri prekrivala. Le tri načela so bila popolnoma edinstvena za eno državo, in sicer za Slovenijo. Ta vključujejo: omejitve za mlade, zahteve po starševskem nadzoru in širšo kategorijo drugih nepovezanih predlogov, kar je pričakovano glede na velikost vzorca. To lahko odraža skupno izkušnjo, ki so jo mladi delili v "globalnem" spletnem okolju. Kljub tej podobnosti pa so se pokazale tudi edinstvene družbeno pogojene razlike.

Razumevanje perspektiv in želja mladih glede zaščite zasebnosti postaja vse pomembnejša naloga. Ko oblikovalci politik po svetu sprejemajo ukrepe za zaščito zasebnosti mladih, je nujno, da se sliši tudi njihov glas, saj lahko prispeva k učinkovitejšim političnim rešitvam. Raziskava kaže, da si mladi želijo in so sposobni sodelovati v razpravah, ter poudarja potencial in pomen lokalnih posvetovanj pri oblikovanju politik zasebnosti.

Raziskava Zasebnost na spletu, mladi in upodatkovanje: različno dojemanje spletne zasebnosti na Antigvi in Barbudi, v Avstraliji, Gani in Sloveniji, je nastala v avtorstvu asist. Katje Koren Ošljak, članice Centra za proučevanje kulture in religije

 

Foto: Ministrstvo za izobraževanje Antigve in Barbude, Enota za radiodifuzijo

Antigva-Barbuda_delavnice


Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 13. februar 2025 | v kategoriji: Raziskave