Evropska unija lahko državam zagotovi ali odvzame ontološko varnost
Teorija ontološke varnosti predpostavlja, da države (podobno kot posamezniki) potrebujejo kontinuiran in stabilen Jaz (poimenovan ontološka varnost). Evropska integracija je vir ontološke varnosti, saj deluje kot gonilna sila vsakdanjih odnosov med državami članicami, Evropska unija pa je ponudnik te varnosti. Vendar, kot kaže primer Severne Makedonije, proces pristopa k EU spremljajo tudi dvostranski spori, ki lahko sprožijo zaskrbljenost glede ontološke (ne)varnosti.
Da bi v celoti razumeli dinamiko iskanja in zagotavljanja ontološke varnosti v EU, avtor v članku razišče njene omejitve v okviru širitve. To stori s kvalitativno analizo javnih izjav makedonskih predstavnikov v obdobju med bolgarskim vetom leta 2020 in francoskim predlogom leta 2022.
Rezultati kažejo, da je vloga EU kot ponudnika ontološke varnosti v makedonskem primeru močno odvisna od zaznane verodostojnosti članstva v EU, saj slednje velja za sredstvo za pridobitev zunanjega priznanja in s tem za zagotavljanje ohranjanja koherentnega občutka o sebi. Vendar pa zaznavanje nizke verodostojnosti članstva ogroža sposobnost ohranjanja koherentnega občutka jaza in spreminja EU v dejavnik, ki zmanjšuje ontološko varnost.
Do članka o vplivu Evropske unije na ontološko varnost držav kandidatk za vstop v EU, ki je nastal v avtorstvu Aleksandra Jekića s Centra za mednarodne odnose, lahko dostopate na povezavi.
Foto: Canva
Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 09. januar 2025 | v kategoriji: Raziskave