[Založba FDV] Simona Zavratnik, Sanja Cukut Krilić: Digitalni begunci. Transformacije migracijskih poti ali ko pametni telefon nadomesti kovček

Založba - digitalni begunci

Knjiga je namenjena strokovni in tudi splošni javnosti, ker analizira aktualen in zelo izpostavljen problem sodobnih družb, predmet raznovrstnih, z vidika univerzalnega varstva človekovih pravic tudi zelo problematičnih obravnav. Sociološke analize sodobnih migracij so pri nas redke, zato objava zapolnjuje primanjkljaj strokovnih objav na tem področju. Tovrstne premisleke toliko bolj potrebujemo tudi zato, ker zaradi izrazite politične aktualnosti problematike prazen prostor refleksije zasedajo zelo parcialne in tudi zelo problematične populistične interpretacije. Objava bo, upajmo, prispevala k poglobljeni vsestranski družboslovni refleksiji ter k poglobitvi refleksij sodobnih migracij. Drago Kos  (iz recenzije)

Knjiga podaja nekaj provokativnih premislekov in diskurzov, informira in strokovno podpre že doslej znane informacije o razvoju digitalnih in ostalih migracij v zadnjih letih in nas opozarja na do sedaj nedotaknjena področja obdelave digitalnega begunstva, kot so motnje in inovacije, ki so jih digitalne tehnologije nadzora prostora in posameznikov prinesle v informacijska polja beguncev na poti. Silva Mežnarić (iz recenzije)

Pametni telefon je postal eden od glavnih označevalcev prostorskih kot tudi digitalnih migracijskih poti, ki jih vedno bolj določajo tudi tehnologije, platforme in omrežja. Tovrstne poti postajajo vedno bolj nevarne in negotove in pričajo o strukturni kriminalizaciji in nadzoru oseb na poti, a hkrati odpirajo pomembna vprašanja o avtonomiji in delovalnosti posameznikov in posameznic kot odzivu na vedno bolj omejevalne migracijske in mejne politike. Monografija s poudarkom na gibanju beguncev in begunk čez meje nacionalnih držav analizira tovrstne transformacije. Gre zlasti za premislek o konceptu ranljivosti (predvsem žensk in otrok), za analizo percepcij migrantov in beguncev s strani javnosti in za refleksije podnebnih sprememb in ideje podnebnih beguncev, ki postavljajo pod vprašaj temeljne klasifikacijske mehanizme  konstruiranja bolj ali manj ‘legitimnih’ skupin migrantov in migrantk. V tem oziru se avtorici zavzemata za več solidarnosti pri gibanju posameznikov skozi ‘pregrade’ in ‘nasilne meje’ sodobnih nacionalnih držav.

Knjiga je trenutno dostopna le v spletni knjigarni FDV (na povezavi), ko bo mogoče, pa bo na voljo tudi preko ostalih distribucijskih kanalov.

Ang.

The smartphone has become one of the main tenets of contemporary spatial as well as digital migration routes that are increasingly determined by technologies, platforms and networks. Such routes have become increasingly dangerous and uncertain, which testifies of structural criminalisation and control of people on the move, but also raises important questions about autonomy and agency of individuals as a response to restrictive migration and border policies. The monograph explores such transformations by focussing on the movement of refugees across the borders of nation-states through a rethinking of the notion of vulnerability (especially of women and children), the examination of perceptions of refugees and migrants by the public and a reflection of the notions of climate change and climate refugees that all challenge the main classificatory mechanisms constructing more or less »legitimate« groups of migrants. In this vein, the authors argue for more solidarity throughout the movement of individuals through the »gates« and »violent borders« of contemporary nation-states.

Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 06. april 2020 | v kategoriji: Nova knjiga, FDV