[Založba FDV] Radikalizacija v smeri nasilja: temeljni koncepti, nekateri tuji pristopi in primer Slovenije

Iztok Prezelj, Branko Lobnikar, Andrej Sotlar, Janja Vuga Beršnak, Anja Kolak,Kaja Prislan, Maja Modic, Klemen Kocjančič in Anica Ferlin.
Radikalizacija posameznikov, družbenih skupin in celotne družbe v smeri nasilja (p)ostaja vedno večji problem v Evropi. Tudi v Sloveniji nismo imuni na ta pojav.
Knjiga temelji na tezi, da je radikalizacija, ki vodi v nasilje, kompleksen družbeni pojav, s katerim se lahko učinkoviteje soočimo le z širokim družbeno inkluzivnim pristopom.
Avtorji najprej oblikujejo konceptualno in terminološko osnovo za preučevanje in spremljanje radikalizacije ter ukrepov proti radikalizaciji. V nadaljevanju predstavijo nekatere tuje pristope na področju identificiranja in spremljanja radikalizacije v smeri nasilja (primeri Velike Britanije, Avstrije in Finske), ki bi jih lahko uporabili tudi pri oblikovanju ustreznih ukrepov v Sloveniji.
Sledi poglavje, v katerem predstaijo širok spekter državnih in nedržavnih institucij, ki se (lahko) ukvarjajo s spremljanjem radikalizacije in protiukrepi v RS. Predstavijo ugotovitve intervjujev in fokusnih delavnic s predstavniki šolskega sistema, sistema socialnega varstva, zdravstvenega sistema, varnostnih struktur, sistema za izvrševanje kazenskih sankcij, azilnega sistema, verskih skupnosti ter športnega sistema v povezavi z navijaškimi skupinami. Sledi predstavitev rezultatov ankete o dovzetnosti na radikalizacijo na vzorcu študentov Univerze v Ljubljani in Univerze v Mariboru v letu 2019. Anketa je pomembna, saj odraža percepcije skupine mladostnikov kot ene izmed najbolj ranljivih skupin na radikalizacijo.
Knjigo zaključujejo s predstavitvijo predloga za oblikovanje celovitega modela RAN Slovenija oziroma celovitega medinstitucionalnega modela za identifikacijo in spremljanje radikalizacije v Sloveniji.
Prelistaj knjigo
Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 04. januar 2021 | v kategoriji: Nova knjiga