[Založba FDV] Konstruktor, estetika in kozmonavt : vesolje v sodobni ruski kinematografiji

konstruktor

V Založbi FDV je izšla nova knjiga Natalije Majsove, z naslovom Konstruktor, estetika in kozmonavt : vesolje v sodobni ruski kinematografiji.

Sputnik, prvi poleti kozmonavtov in astronavtov ter pristanek človeka na Luni sodijo med slikovitejše utrinke zgodovine 20. stoletja. Pogosto jih opisujejo kot pomenljiv dogodek, ki je zaznamoval človekovo dojemanje sveta in sebe v svetu. V ruskem kulturnem imaginariju imajo pionirski dosežki sovjetske kozmonavtike izjemen pomen, o čemer priča tudi ruska filmska produkcija. Knjiga Konstruktor, estetika in kozmonavt: Vesolje v sodobni ruski kinematografiji (2001-2017) je prva analiza vseh trinajstih postsovjetskih ruskih celovečercev, ki tematizirajo prve polete v vesolje in njihove posledice. Avtorico zanima predvsem estetski, potencialno univerzalni naboj filmske umetnosti oz. vprašanje, na kakšne načine obravnavani filmi preizprašujejo filozofski pomen prvih poletov v vesolje. Študija si prizadeva premostiti hladno vojno, tj. vzhodno-zahodno delitev, ki še vedno zaznamuje veliko analiz vesoljske dobe in kulturne produkcije, povezane z vesoljem. Delo vzpostavlja dialog med kulturnimi študijami vesolja, ki črpajo predvsem iz kulturne zgodovine, in drugimi teoretsko-umetniškimi projekti, ki prepoznavajo kulturno in nemara celo univerzalno pomenljivost prvih poletov v vesolje.

Dostop do Založbe FDV je tukaj.

Vabljeni k branju.

Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 05. januar 2018 | v kategoriji: Nova knjiga