Skoči do osrednje vsebine

Vloga mentorskega odnosa na doktorskem študiju


Ena najpomembnejših sestavin uspešnega doktorskega študija je kakovostno mentoriranje oziroma sam odnos med mentorjem in doktorskim študentom. V raziskovalnem projektu Mentorski odnos v kontekstu znanstvenega sodelovanja in produkcije znanja so se raziskovalci ukvarjali z različnimi dinamikami mentorskih odnosov in njihovimi vplivi na ustvarjanje znanja.

V raziskavi so uspeli identificirati več različnih načinov vzpostavljanj mentorskega odnosa, pri čemer se le ta najpogosteje vzpostavi prek skupnega dela na prejšnjih stopnjah študija oziroma na podlagi preteklih sodelovanj, hkrati pa pobudo za mentoriranje večkrat nosijo doktorski študentje sami. Pri vzpostavljanju mentorskega odnosa pa pomemben del predstavlja oblikovanje in razvoj teme doktorskega dela.

Za doktorske študente so za razvoj in ustvarjanje znanja med drugim ključni tudi: svoboda pri raziskovanju in izbiri raziskovalnih tem, odličnost domačih raziskovalcev ter spodbujanje multidisciplinarnosti in širšega povezovanja med različnimi področji ter program Mladi raziskovalci. 

Več o raziskavi si lahko preberete na povezavi.

----------------------------------------------------------------------

*Za doktorske študente je za študijsko leto 2024/25 na programu Humanistika in družboslovje razpisanih 244 vpisnih mest na 64 študijskih področjih. V prvem prijavnem roku se lahko na doktorski študij prijavite do 7. 6. 2024. Več o razpisu za vpis v doktorske študijske programe.

 

280


Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 10. april 2024 | v kategoriji: Raziskave