Predstavitev in strokovna javna razprava o Resoluciji o strategiji nacionalne varnosti Republike Slovenije

DSC06844

V sredo, 20. februarja 2019, je na Fakulteti za družbene vede potekala strokovna javna razprava o novem predlogu Resolucije o strategiji nacionalne varnosti Republike Slovenije. Predlog resolucije oziroma izhodišča za njeno pripravo ter ključne spremembe v primerjavi s predhodno resolucijo so predstavili dr. Klemen Grošelj, državni sekretar na Ministrstvu za obrambo, mag. Sandi Čurin, državni sekretar na Ministrstvu za notranje zadeve in mag. Nataša Dolenc, v.d. generalne direktorice Urada za varovanje tajnih podatkov. V imenu fakultete je udeležence razprave nagovoril prodekan izr. prof. dr. Iztok Prezelj. V razpravi, v kateri so sodelovali profesorji, študenti in drugi obrambno-varnostni strokovnjaki, so bile izpostavljene tako dobre strani, na primer celostni pristop, kot tudi nekatere pomanjkljivosti predloga, med njimi dileme glede navajanja politik, pomembnih za nacionalno varnost, nedorečenosti glede opredeljevanja groženj, terminološke pomanjkljivosti, pomisleki ob nekaterih novih varnostnih rešitvah (varovanje demokratične ustavne ureditve), vprašanje pomena varnostne kulture, razmisleki o oblikovanju novih delovnih teles ipd.

Resolucija o strategiji nacionalne varnosti je temeljni razvojno-usmerjevalni dokument nacionalne varnosti. V Sloveniji so bile doslej sprejete tri – prva leta 1993, druga leta 2001 in trenutno veljavna leta 2010.

Galerija

Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 21. februar 2019 | v kategoriji: Dogodek, FDV