Odkritje spominskega portreta zaslužnega profesorja akad. prof. dr. Veljka Rusa

DSC08527

Včeraj, 11. decembra, smo ob 90-letnici zaslužnega profesorja akad. prof. dr. Veljka Rusa v protokolarni predavalnici 10 na steni časti odkrili njegov spominski portret, ki je delo akademskega slikarja Jurija Kalana. Prisotne, ki so počastili spomin na profesorja in doktorja socioloških znanosti, je najprej nagovorila dekanja Fakultete za družbene vede, prof. dr. Monika Kalin Golob. V imenu Slovenskega sociološkega društva, katerega član je bil od leta 1991 tudi Veljko Rus, je nekaj besed zbranim namenila prof. dr. Aleksandra Kanjuo Mrčela, ki je izpostavila predvsem njegovo utemeljitev sociologije dela, za katero je napisal prvi učbenik in jo do leta 1964 tudi poučeval. Predstojnik oddelka za sociologijo na FDV, izr. prof. dr. Mitja Hafner-Fink, je poudaril pomen angažmaja Veljka Rusa na področju sociologije za njen razvoj ter orisal njegovo študijsko in kasneje karierno ter akademsko pot. Veljko Rus je bil pripadnik t. i. kritične generacije in je deloval v uredništvu Revije 57 in Perspektive. Konec 60-ih let se je na področju sociologije dodatno izobraževal v ZDA, kjer je pisal doktorat in občasno predaval. Nekaj let po vrnitvi je postal redni profesor sociologije dela na Fakulteti za družbene vede (takratni FSPN). O njegovi karierni poti in o težavah, s katerimi se je spopadal zaradi svoje kritične miselnosti in zaradi »neustreznih idejnopolitičnih« stališč, pa je več povedal njegov sin, prof. dr. Andrej Rus. Veljko Rus je leta 1991 postal izredni član SAZU, leta 1995 pa je njen redni član. Naziv zaslužnega profesorja je prejel leta 2001. V počastitev spomina na zaslužnega profesorja akad. prof. dr. Veljka Rusa je 4. decembra potekala predstavitev njegovih knjig, ki sta jih posthumno uredila zasl. red. prof dr. Niko Toš in prof. dr. Andrej Rus, izšle pa so pri Znanstveni knjižnici FDV.

Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 12. december 2019 | v kategoriji: FDV