Neda Pagon: za njo ostaja izjemna intelektualna dediščina

neda_pagon

Po dolgi bolezni se je poslovila dr. Neda Pagon, urednica, predavateljica, prevajalka, kritična intelektualka, ki je veljala za eno najbolj prodornih in uglednih družboslovk konca 20. stoletja in začetka 21. stoletja v Sloveniji.

Dr. Neda Pagon je začela svojo akademsko kariero na predhodnici današnje FDV (Visoki šoli za politične vede, februarja 1965), jo nadaljevala na Pedagoški akademiji (sedaj Pedagoški fakulteti) in kasneje tudi na lastni visokošolski ustanovi. Vsa desetletja je bila njena pozornost usmerjena v kulturo. V vseh vlogah (od raziskovalne, pedagoške do publicistične) je bila izjemno delavna in uspešna. Bila je široko humanistično izobražena s težiščem na francoski humanistični in družboslovni misli; za ozaveščanje ožje in širše javnosti v Sloveniji je ogromno storila z ustanovitvijo zbirke Studia humanitatis (v kateri je izšlo tudi veliko klasičnih socioloških del). V pripravo izdaj posameznih del  in ob njihovih predstavitvah je vključevala pripadnike in pripadnice različnih humanističnih in družboslovnih disciplin. Za njo ostaja izjemna intelektualna dediščina, v kateri bo našlo navdih še mnogo generacij raziskovalno usmerjenih in kritično mislečih ljudi.

Fakulteta za družbene vede UL izreka iskreno sožalje njenim bližnjim.

(Foto: Delo)
Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 29. oktober 2020 | v kategoriji: