[Knjižna novost] Igor Lukšič, ur.: Vloga Univerze v Ljubljani pri preoblikovanju naroda v državo

Igor Lukšič

Zbornik referatov obeležuje 100. obletnico Univerze v Ljubljani z osvetlitvijo nekaterih dimenzij njene družbene in politične vloge pri utrjevanju slovenske samobitnosti in nastanku slovenske države.

Univerza v Ljubljani je od zametka idej o njeni ustanovitvi leta 1848, ko je ta ideja postala del programa narodne osamosvojitve, do začetka 20. stoletja, ko so se začele intenzivne priprave na njeno vzpostavitev, vedno sooblikovala stanje v narodnem gibanju in tudi stopnjo politične osveščenosti slovenskega naroda. Njena vloga je bila pri kondenziranju, premišljanju in premlevanju idej, pomembnih za razvoj posameznih znanstvenih disciplin, posameznih vitalnih praks, kot je npr. poučevanje na vseh nivojih izobraževanja in družbe v celoti, razvoj in krepitev narodove samobitnosti in kreiranje potenciala za vzpostavitev samostojne države, eksistencialna. Brez Univerze v Ljubljani ne bi imeli trdnega slovenskega naroda in ne bi imeli samostojne Republike Slovenije, nacionalne države Slovencev, ki ima odprta vrata tudi za vse druge narode in ljudstva sveta.

Knjigarna
Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 25. oktober 2019 | v kategoriji: FDV