[Galerija FDV] Igor Rus: Ladja Galeb: Peak Humanity?

V Galeriji FDV je na ogled fotografska razstava Igorja Rusa Ladja Galeb: Peak Humanity?

Razstava vsebuje osem fotografij ladje Galeb. Avtor Igor Rus znano ladjo vidi kot metaforo sprememb – od časa, ko je na ladji, ki je bila znana tudi kot Ladja miru,  takratni  jugoslovanski predsednik Josip Broz Tito potoval po svetu, v katerem je  ideja strpnosti in miru bila na višku, do današnjega časa, ko smo priča  številnim vojnam in vsesplošni eskalaciji nasilja. Ladja Galeb je sedaj v slabem stanju in fotografije prikazujejo njeno stanje izpred parih let.

Ideja za naslov razstave in oblikovnost fotografij je nastala kot avtorjevo doživetje razpada ideje, ki naj bi jo ladja Galeb sporočala. Fotografije so narejene v črno-beli tehniki in obdelane tako, da je vsaka naslednja bolj grobo zrnata in je videti kot da ladja v seriji osmih fotografij postopno izginja izpred vaših oči.

Navigare necesse est, vivere non est necesse!

Ob odpiranju prve razstave v Galeriji FDV v akademskem letu 2020-2021

Razstavo fotografij ladje Galeb Igorja Rusa smo otvorili na način in v okoliščinah, ki so nepričakovani in jih še nismo doživeli. So časi, ko skrbimo za zdravje, ko se bojimo smrtonostnega virusa. Virusom kljubujemo z resnostjo in odgovornim obnašanjem, krepitvijo zdravih teles. Treba pa je kljubovati tudi strahu. To počnemo s krepitvijo zdravega duha, čiščenjem lepih duš. Prav se je, v času, ko varujemo življenja, spomniti, kaj življenje definira.

Za ljudi ob morju so ladje simboli življenja. Plovba pomeni določen način življenja. Pogumnega. Ker pluti, je nujno! Plovba je dejanje povezovanja, odkrivanja neznanega. V drugih in v sebi. Plovba je spoznavanje novega.

Ladje so simboli. Pravijo, da so v pristanu varne, toda niso zgrajene za ta namen.  Namenjene so plovbi. Ljudje ob morjih plujejo, da ohranijo življenje in da živijo. Tudi če  smo začasno varno zasidreni, z mislijo, s spoznanjem in spoznavanjem lahko presegamo varnost pristana. To počnemo na univerzah – v znanosti in umetnosti. To je namen akademskega početja.

Galeb je ladja, ki je specifičen simbol – simbol nekega časa in neke politike, kot opozarja avtor razstavljenih fotografij. Nekoč sijoča ladja danes razpada. Ampak, danes ji je v reškem pristanišču namenjeno novo življenje. Spremenjena bo povezovala ljudi na drugačen način in vzpostavljala nove vezi in nove načine spoznavanja. Skozi umetnost. Ker pluti, je nujno!

S prvo razstavo v letošnjem akademskem letu želimo še enkrat obeležiti in čestitati ob 60. letnici uspešnega delovanja Fakultete za pomorstvo in promet Univerze v Ljubljani. Zato so nas najprej nagovorili rektor UL, prof.dr. Igor Papič, dekanja FDV, prof.dr. Monika Kalin Golob in seveda dekan FPP, prof.dr. Peter Vidmar.

Čestitala nam je tudi rektorica prijateljske Univerze v Rijeki, prof. dr. Snježana Prijić Samaržija, ki je spregovorila o Galebu in njegovi usodi danes.

Razstavo je odprl avtor fotografij Igor Rus, ki je spregovoril o svojem videnju Galeba.

vodja Galerije FDV

Aleksandra Kanjuo Mrčela

Igor Rus o sebi:

S fotografijo se ukvarjam amatersko od leta 2009. To jemljem kot zdrav hobi, ki me izvabi v naravo, kjer se lahko odpočijem od sodobnega stresa, obenem pa lahko napenjam sive celice v nekaj kreativnega. Fotografiranje je zame užitek, tako za objektivom fotoaparata kot kasneje v »temnici« (dark room), izpred računalniškega ekrana. Živimo enkratno življenje in včasih je zanimivo dokumentirati nekaj od te lepote.

Galerija

Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 20. oktober 2020 | v kategoriji: Galerija FDV