Skoči do osrednje vsebine

Dregljaji algoritmov in z njimi povezane kognitivne pasti ali kako umetna inteligenca vpliva na odločanje posameznikov

V torek, 26. 9. 2023, je na Fakulteti za družbene vede potekal klepet o dregljajih algoritmov (ang. algorithmic nudges) in njihovem vplivu na odločanje posameznikov. Fakulteto je namreč obiskal dr. Jurgis Karpus, postdoktorski raziskovalec na Univerzi Ludwiga Maximilliana v Münchnu ter strokovnjak s področja teorije iger in teorije racionalne izbire. Zaposlenim je pojasnil, kako se sistemi umetne inteligence učijo uporabljati pristranskost v človeški presoji, da bi s subtilnim usmerjanjem odločitev dosegli določen cilj. Predstavil je tudi različne kognitivne pasti, kot so sovpadanje dogodkov ali trajni začetni vtisi, ki lahko vplivajo na posameznikovo napačno sklepanje in odločanje. Ob tem je poudaril pomen razumevanja delovanja algoritmov za odgovorno in učinkovito udejanjanje strategij, ukrepov in aktivnosti s pomočjo algoritemskega usmerjanja ter nujo po interdisciplinarnem sodelovanju (tudi pri nadzoru slednjega). Predavanje je bilo poziv h kritičnosti, preglednosti in odgovornosti v svetu, ko na oblikovanje odločitev vplivajo številni dejavniki in instrumenti – vključno z umetno inteligenco.

Dr. Karpus je fakulteto obiskal v okviru bilateralnega projekta 'Interdisciplinarni mostovi za raziskovanje skupinske kognicije v komuniciranju v času velikega podatkovja', ki ga Center za raziskovanje družbenega komuniciranja FDV izvaja v sodelovanju z raziskovalno skupino CVBE (Cognition, Values, Behaviour) iz Münchna. Njegovo predavanje je potekalo v sklopu Odprtih terminov za znanost, ki jih fakulteta organizira za zaposlene.

Galerija

Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 03. oktober 2023 | v kategoriji: Dogodek, Znanost