Skoči do osrednje vsebine

Službeni telefon: 01/ 5805-366
      Email: is.jl-inu.vdf@namkrt.aniram
      Govorilne in uradne ure:
      GU so po predhodnem dogovoru po emailu.

MENTORSTVO PRI ZAKLJUČNIH NALOGAH: študenti, ki vas zanima raziskovanje dejavnikov vpliva na prevzemanje tehnologij v zdravstvu ali širši družbi, vabljeni k sodelovanju. Vabljeni tudi tisti, ki bi za zaključno nalogo pisali poslovni načrt.
      Prostor:
      B 106
      Sodelovanje pri predmetih:

Dodiplomski študij
      Digitalno poslovanje in internet
      Ekspertna področja:
      Dr. Marina Trkman ima edinstveno kombinacijo ekspertiz. Ima izkušnje z raziskavami v preseku družboslovnih ved, računalniških ved, interneta bodočnosti, elektronskega zdravstva in poslovnih raziskav.

Pomembnejša znanstvena dela:

1. TRKMAN, Marina, POPOVIČ, Aleš, TRKMAN, Peter. The impact of perceived crisis severity on intention to use voluntary proximity tracing applications. International journal of information management Dec. 2021, vol. 61, str. 1-16, doi: 10.1016/j.ijinfomgt.2021.102395

2. TRKMAN, Marina, MENDLING, Jan, TRKMAN, Peter, KRISPER, Marjan. Impact of the conceptual model's representation format on identifying and understanding user stories. Information and software technology, ISSN 0950-5849. [Print ed.], Dec. 2019, vol. 116, art. 106168, str. 1-7, doi: 10.1016/j.infsof.2019.08.001.

3. TRKMAN, Marina, TRKMAN, Peter. A framework for increasing business value from social media. Ekonomska istraživanja, ISSN 1331-677X, 2018, vol. 31, iss. 1, str. 1091-1110, doi: 10.1080/1331677X.2018.1456355.

4. TRKMAN, Marina, MENDLING, Jan, KRISPER, Marjan. Using business process models to better understand the dependencies among user stories. Information and software technology, ISSN 0950-5849. [Print ed.], Mar. 2016, vol. 71, str. 58-76, ilustr. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S095058491500172X, doi: 10.1016/j.infsof.2015.10.006.

Projektih na katerih sodeluje oziroma je sodelovala:

1. Posledice posredne uporabe interneta za internetne veščine starejših, J5-2558 (aktiven ARRS projekt)
      2. Dejavniki, ki v kontekstu oskrbovanja na daljavo vplivajo na namen uporabe pametnih tehnološko podprtih storitev oskrbe med družinskimi oskrbovalci starejših ljudi, J5-1785 (aktiven ARRS projekt)
      3. Internetno raziskovanje, P5-0399 (aktivno sodelovanje na raziskovalnem programu)
      4. Tehnološki in poslovni vidiki bodočega ekosistema za e-zdravstvo (doc.dr. Marina Trkman kot vodja projekta, financiralo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Republike Slovenije; 146 000€; projekt se je uspešno zaključil leta 2020)
      5. Poslovna analitika in poslovni modeli v oskrbovalnih verigah, J5-9329 (ARRS projekt se  je končal v 2021)
      6. Tehnologije interneta prihodnosti: koncepti, arhitekture, storitve in družbeno-ekonomski vidiki, P2-0037 (preteklo sodelovanje na raziskovalnem programu; prekinjeno leta 2020
    • Doc dr. Marina Trkman je znanstveni sodelavec na Centru za družboslovno informatiko ter predavateljica na Fakulteti za družbene vede Univerza v Ljubljani. Njene minule zaposlitve so bile na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani kot raziskovalka, na Institutu Jožef Stefan kot postdoktorska raziskovalka ter na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani kot mlada raziskovalka.

Doktorat je pridobila na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani. V doktorski nalogi je optimizirala razumevanje uporabniških zahtev z njihovim povezovanjem na aktivnosti modelov poslovnih procesov. Pridobila je izkušnje v dizajnu, organiziranju in izvedbi eksperimentov

V okviru postdoktorskega projekta na Institutu Jožef Stefan je v sodelovanju s podjetjem Better (Marand; vodilni ponudnik e-zdravstvenih storitev po celem svetu) vodila projekt »Tehnološki in poslovni vidiki prihodnjega zdravstvenega ekosistema«. Marina je organizirala zbiranje podatkov z dvomesečnim opazovanjem bolnikov na oddelku v bolnišnici v Plymouthu v Angliji ter s pregledom datotek bolnišničnega informacijskega sistema. Cilj opazovanj je bil razumeti uspešnost procesa odpusta pacienta in možnosti za njegove izboljšave z novo elektronsko aplikacijo za predpisovanje, ki jo ponuja Better.

Nato je bila povabljena k sodelovanju na Ekonomski fakulteti na Univerzi v Ljubljani, kjer je prevzela pomembno raziskovalno vlogo na projektu »Poslovna analitika in poslovni modeli v oskrbovalnih verigah«. Njeno delo na področju prevzemanja aplikacij za elektronsko zdravstvo je prispevalo k identifikaciji faktorjev, ki pomembno vplivajo na namen uporabe aplikacije za sledenje stikov. Ti faktorji so: koristi posameznika, koristi družbe in zaznana resnost krize.

Trenutno sodeluje na dveh projektih “Dejavniki, ki v kontekstu oskrbovanja na daljavo vplivajo na namen uporabe pametnih tehnološko podprtih storitev oskrbe med družinskimi oskrbovalci starejših ljudi ” (ARRS, J5-1785) in “ Posledice posredne uporabe interneta za internetne veščine starejših” (ARRS, J5-J5-2558), in v raziskovalnem programu “ Internetno raziskovanje ” (ARRS, P5-0399). Njeno delo je usmerjeno k boljšemu razumevanju kako določene značilnosti posameznikov vplivajo na prevzemanje tehnologij.

Za svoje raziskovalno delo je prejela nekaj nagrad, ki vključujejo nagrade podjetij ter javnih in akademskih organizacij kot so: Ad Futurina nagrada za trajnostni razvoj, nagrada Fakultete za računalništvo in informatiko za perspektivne doktorske študente, nagrada podjetja Trimo ter nagrada ARRS za zaključitev doktorske dizertacije 6 mesecev pred rokom.

Osebna bibliografija