Simpozij ob letu Josipa Jurčiča

desetic brat_e_vabilo

Kakšno je bilo Jurčičevo mesto med sodobnik in kako ga ocenjujemo danes; kako sta Jurčič in August Šenoa, avtorja prvih zgodovinskih romanov sosednjih narodov, razumela družbene silnice; kako je Kozlovska sodba v Višnji Gori iz satire za odrasle postala otroška literatura; koliko so Jurčičeva dela moralizatorska;  ali je v romanih res vzpostavil meščansko govorico in ali je kaj narobe z neslovenskim slovanskim besediščem; kakšen je Jurčičev prispevek k razvoju novinarskih besedil in stila; zakaj so Jurčičevi prevajalci izbrali prav dotična dela in kako so bila sprejeta; kakšne politične ideje, zlasti glede prihodnosti Habsburške monarhije, je zagovarjal Jurčič kot novinar? Na ta vprašanja bodo odgovarjali literarni zgodovinarji slovenisti in komparativisti, jezikoslovec in zgodovinarka z ljubljanske in zagrebške Filozofske fakultete ter Fakultete za družbene vede.

Organizator strokovnega dela simpozija je Oddelek za slovenistiko Filozofske fakultete UL – na pobudo Cankarjevega doma

Dogodek bo potekal v torek, 19. oktobra, od 13. ure dalje.

Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 11. oktober 2021