Ideje gredo v živo – javna razprava: Ali EU izgublja Zahodni Balkan in/ali obratno”

Ljubljana_2nd Ideas go public Lab_all logos

Države srednje in vzhodne Evrope so dolgo časa veljale za simbol uspešne evropeizacije in širitvene politike. V zadnjem desetletju so te države prevzele osrednjo vlogo pri razdoru znotraj EU glede temeljnih norm in pravil, kot so načelo neodvisnosti sodstva, medijev in civilne družbe, s čimer so nenazadnje prispevali k širitveni utrujenosti v zahodni Evropi.

Javna razprava bo med drugim obravnavala naslednja vprašanja:

• Kaj nam septembrska turneja Ursule von der Leyen pove glede reforme širitvene politike, ki ustreza institucionalnim in geopolitičnim izzivom v regiji?
  • Kako bodo nemške volitve vplivale na vladavino prava in širitveno politiko?
  • Kako pomembna so vprašanja vladavine prava in manka reform na tem področju?
  • Ali večetnične države, kot so Bosna in Hercegovina, Kosovo in Severna Makedonija, izgubljajo primerjalno prednost v odnosu do vse močnejšega in vse prisotnejšega nacionalnizma?
  • Kako bo to vplivalo na potrebne po reformah v regiji?
  • Ali smo priča ponovnemu pojavu etničnih konfliktov zaradi oslabitve multilateralnega (normativnega) okvira?

Govorci in govorke:

• Peter Grk, vodja Blejskega strateškega foruma (BSF), Ministrstvo za zunanje zadeve RS;
  • Marko Makovec, direktor/namestnik generalnega direktorja, Zahodna Evropa, Zahodni Balkan, Turčija in Združeno kraljestvo, Evropska služba za zunanje delovanje;
  • Donika Emini, direktorica platforme CiviKos, Kosovo;
  • Dimitar Nikolovski, direktor Centra za evropske strategije, Severna Makedonija;
  • Senada Šelo Šabić, višja znanstvena sodelavka, Inštitut za razvoj in mednarodne odnose, Hrvaške

Moderator: Vedran Džihić, višji raziskovalec, Avstrijski inštitut za mednarodne zadeve, mreža WB2EU

Dogodek bo potekal v četrtek, 14. oktobra, med 18.00 in 19.30, v Veliki dvorani FDV in preko neposrednega prenosa na povezavi >>

Program >>

Udeleženci se morajo predhodno registrirati (z mailom na Faris.kocan@fdv.uni-lj.si), nositi masko in izpolnjevati pogoj PCT. Preverjanje se opravi ob vhodu.

*V sodelovanju z Univerzo v Ljubljani, Fakulteto za družbene vede in projektom Evropa za državljane ”Naslavljanje neliberalnih/evroskeptičnih narativov od spodaj”.

Nazaj na seznam vseh obvestilObjavljeno: 12. oktober 2021