Skoči do osrednje vsebine

Vabilo k prijavam: Novinarsko poročanje in krizno komuniciranje v vojnih razmerah - dezinformacije in verodostojnost


logotipi ustanov: Ministrstvo za visoko šolstvo in znanost, Univerza v Ljubljani, Načrt za okrevanje in odpornost, Financira EU - NextGenerationEU


grafična oprema z naslovom predavanja

Krizno komuniciranje in novinarstvo igrata ključno vlogo v času kriz, kot so vojne in naravne nesreče, vendar imata pogosto različne cilje.

Medtem ko krizno komuniciranje služi obvladovanju informacij za zaščito ugleda kriznih akterjev, je namen novinarstva iskanje resnice in obveščanje javnosti, kar lahko pripelje do nasprotij.

Posebno pomembno je prepoznavanje dezinformacij, ki v digitalnem okolju ogrožajo verodostojnost poročanja.

Usposabljanje za mikrodokazilo »Novinarsko poročanje in krizno komuniciranje v vojnih razmerah: dezinformacije in verodostojnost« udeležencem ponuja ključne veščine in kompetence za etično ter profesionalno poročanje v kriznih razmerah.

Kaj ponujamo?

  • Poglobljen vpogled v krizno komuniciranje in novinarsko poročanje v času vojnih konfliktov
  • Razumevanje dezinformacij, ki vplivajo na uredniško neodvisnost in širjenje napačnih informacij
  • Razumevanje ekonomskih dejavnikov in sistemskih vplivov na novinarstvo v krizah
  • Mednarodne standarde za poročanje v kriznih razmerah
  • Praktične analize primerov z vojnih območij (npr. Ukrajina, Bližnji vzhod)

Komu je namenjeno usposabljanje?

Program je namenjen novinarjem, urednikom, komunikacijskim svetovalcem, raziskovalcem, študentom novinarstva, komunikologije in sorodnih področij ter strokovnjakom za krizno komuniciranje in digitalne medije, ki se želijo izpopolniti v prepoznavanju dezinformacij in etičnem poročanju.

Dokazilo o znanju

Znanje udeležencev bo preverjeno z izpitom, ki obsega dva dela: izbirna vprašanja (50 točk) in esejsko nalogo (50 točk). Za uspešno opravljen izpit je potrebno doseči vsaj 60 točk.

Kdaj in kje?

Predavanja bodo od 9.30 do 14.30 v četrtek in petek, 5. in 6. decembra 2024, na Fakulteti za družbene vede, Akademska čitalnica Aleša Debeljaka

Obseg

16 ur predavanj, praktične vaje in samostojnega dela z mentoriranjem.

Predavateljice

Dr. Danielle Da Costa Leite Borges je znanstvena sodelavka na Centru za medijsko pluralnost in svobodo medijev (CMPF) na Centru Roberta Schumana za napredne študije Evropskega univerzitetnega inštituta (EUI) v Firencah, Italija. Njene raziskave v zadnjih 15 letih vključujejo človekove pravice, zaščito podatkov, medijsko pravo, potrošniško pravo in primerjalno pravo v Evropski uniji in Južni Ameriki. Dr. Borges je objavila številne recenzirane članke, poglavja v knjigah in monografije. Poleg akademske kariere je odvetnica z dovoljenji za opravljanje prava v Braziliji in na Portugalskem.

Roberta Carlini je izredna profesorica na Evropskem univerzitetnem inštitutu (EUI). Po karieri novinarke, specializirane za ekonomska in družbena vprašanja, se je pridružila Centru za medijsko pluralnost in svobodo medijev (CMPF) ter Centru za digitalno družbo (CDS) v Robert Schuman Centru EUI. Njene raziskave se posvečajo ekonomskim dimenzijam medijske pluralnosti in svobode. V okviru projekta Monitoring Media Pluralism in the Digital Era koordinira področje tržne pluralnosti, kjer obravnava koncentracijo lastništva medijev, trajnostnost medijev, delovne pogoje novinarjev ter vpliv komercialnih interesov na uredniško neodvisnost.

Dr. Dariia Opryshko je znanstvena sodelavka na Inštitutu za informacijsko, telekomunikacijsko in medijsko pravo na Univerzi v Münstru, kjer se ukvarja z mednarodnim in evropskim medijskim pravom. Njeno raziskovalno delo se osredinja na vprašanja dostopnosti informacij, svobode izražanja ter na zakonodajo, ki ureja medije, zlasti v kriznih razmerah, kot so vojne in hibridne grožnje.

Elizabeta Gojan je dolgoletna novinarka, zaposlena na hrvaški javni radioteleviziji (HRT). Bila je urednica osrednje informativne oddaje Dnevnik, vojna poročevalka v času hrvaške osamosvojitvene vojne, prav tako je poročala iz Makedonije, s Kosova, iz Ukrajine. Pokrivala je dvostranska srečanja hrvaških predsednikov, predsednikov vlad in ministrov za zunanje zadeve po svetu, pa tudi srečanja tujih predsednikov (npr. Clintona in Jelcina), vrh OVSE, vrh EU, Svetovni gospodarski forum v Davosu ... Znana je po večurnih komentarjih dogodkov v živo, kot so bombardiranje Beograda, ameriške predsedniške volitve, inavguracija Kolinde Grabar-Kitarović, Iva Josipovića, kraljevske poroke v Veliki Britaniji in mnogih drugih dogodkov. Njen ustvarjalni portfelj med drugim vsebuje serijo pogovornih oddaj Damin Gambit in dokumentarcev iz Bosne in Hercegovine, Indije, Šrilanke, Egipta, Bolgarije, Moldavije, Čila ...

Jezik izvajanja

Usposabljanje bo potekalo v angleškem jeziku.

Prijava

Prijava na usposabljanje je obvezna. Prijavite se tukaj: https://1ka.arnes.si/novinarstvo-vojna

Cena

Usposabljanja in izobraževanja za mikrodokazila UL, ki potekajo v okviru projekta NOO ULTRA, so za udeležence brezplačna - sofinancirajo jih Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.

Splošni pogoji

Splošne pogoje za udeležbo na usposabljanju si lahko ogledate tukaj.


Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.


Nazaj na seznam vseh obvestil